11.5 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

40. rocznica pierwszej wizyty papieża w Polsce. Dziwisz: Ta pielgrzymka zmieniła radykalnie sytuację Kościoła w Polsce

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior metropolii krakowskiej i wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II, powiedział, że pierwsza pielgrzymka papieża Polaka do Ojczyzny radykalnie zmieniła sytuację Kościoła w Polsce.

„Chrześcijanie się policzyli, nabrali odwagi, doświadczyli poczucia wspólnotowości” – powiedział kardynał Dziwisz podczas konferencji „Jan Paweł II: fundamenty demokracji” zorganizowanej w siedzibie Episkopatu Polski.
Kardynał dodał, że Jan Paweł II wyznaczył zasady polityki wschodniej, które określił trzema słowami: tożsamość, świadectwo, uczestnictwo. Papież zwracał uwagę, że w dialogu z komunistami Kościół nie może iść na kompromis. „W dialogu z komunistami, ale także z każdymi władzami państwowymi, należy nie tylko strzec ortodoksji i ortopraksji katolickiej, okazując w tym względzie bezkompromisowość, ale także zabezpieczać Kościół przed ewentualnymi możliwościami ingerencji w przyszłości w te sprawy, ze strony władz państwowych” – powiedział wieloletni sekretarz Jana Pawła II.
Kardynał Dziwisz podkreślił, że papież nauczał, iż rzetelny dialog nie może prowadzić do kompromisów w sprawach zasadniczych. „Uczestnictwo dotyczy zaangażowania udziału Kościoła zarówno w życiu nadprzyrodzonym, jak i naturalnym ludzi” – dodał. Duchowny zwrócił uwagę, że papież nauczał, iż Kościół ma być nie tylko głosicielem słowa Bożego i szafarzem łaski Bożej, ale także ekspertem w sprawach człowieczeństwa oraz nauczycielem i wychowawcą ludzi. „Z tej racji nie można eliminować Kościoła z życia publicznego” – powiedział kardynał Dziwisz. Zwrócił uwagę, że Jan Paweł II tłumaczył, że państwo powinno chronić wolność sumienia i wyznania wszystkich obywateli, niezależnie od religii i światopoglądu. „Państwo ma być neutralne światopoglądowo, a nie świeckie” – powiedział kardynał.
Dwudniowa konferencja „Jan Paweł II: fundamenty demokracji” została zorganizowana z okazji 40. rocznicy pierwszej wizyty papieża w Polsce oraz 30-lecia odzyskania wolności.
Patronat medialny nad konferencja objęło Polskie Radio.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Jędrzejczyk/Rita/sjo

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520