18.6 C
Chicago
czwartek, 2 maja, 2024

We wrześniu deweloperzy rozpoczęli o 40 proc. więcej budów mieszkań niż przed rokiem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

We wrześniu deweloperzy rozpoczęli projekty budowlane obejmujące 12,2 tys. lokali – poinformowała w poniedziałek firma Hreit. Dodano, że to o ponad 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem i o ponad 13 proc. więcej niż przed miesiącem.

Wrzesień był już trzecim z rzędu miesiącem, w którym deweloperzy uruchamiali więcej nowych projektów wynika z raportu firmy Hreit.
„W dziewiątym miesiącu w całej Polsce zaczęto budować ponad 19 tys. nowych mieszkań i domów. Są to dokonania wszystkich inwestorów – Kowalskich budujących na własne potrzeby, gmin, spółdzielni i deweloperów” – wskazał główny analityk Hreit Bartosz Turek. Zauważył, że ci ostatni mają tu kluczowe znaczenie, bo odpowiadają za większość budowanych w Polsce mieszkań. „We wrześniu zaczęli oni projekty opiewające na 12,2 tys. lokali. To o ponad 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem i o ponad 13 proc. więcej niż przed miesiącem” – dodał.
Turek powołując się na dane Otodom Analytics podał, że od początku roku oferta nowych mieszkań na największych rynkach spadła o 1/4. „Niemal identycznie sytuacja wygląda też z mieszkaniami +z drugiej ręki+” – dodał. „Z danych Unirepo dla wszystkich miast wojewódzkich wynika, bowiem że w tym samym czasie oferta lokali z rynku wtórnego stopniała również o 1/4. Tak mocne wykupienie powoduje, że nie tylko średnie stawki za metr idą w górę, ale też negatywnie wpływa to na liczbę zawieranych transakcji” – ocenił analityk. Podkreślił, że deweloperzy musieli więc ruszyć z nowymi budowami, „bo żeby zarobić na panującej koniunkturze, trzeba mieć co sprzedawać”.
Zwrócił uwagę, że oferta mieszkań jest już „tak wykupiona”, że coraz częściej nie ma z czego wybierać. „Jeśli aktywność deweloperów się utrzyma, to w końcu wzrosty cen mieszkań zwolnią” – ocenił analityk.
Jego zdaniem deweloperzy potrzebowali sporo czasu, aby rozkręcić na nowo „produkcję mieszkań”. „Wrześniowe dane GUS na temat rozpoczętych budów sugerują jednak, że w końcu się to udało. Wrzesień był bowiem już trzecim z rzędu miesiącem, w którym dane na temat skali nowych budów było co najmniej krzepiące. Takiej poprawy nie możemy lekceważyć i za jej utrzymanie wszyscy powinniśmy trzymać kciuki” – uważa Turek.
Przyznał, że popyt na mieszkania od kilku miesięcy jest spory. „Wspierają go: dobra sytuacja na rynku pracy, taniejące kredyty, bardziej liberalne regulacje dotyczące badania zdolności kredytowej oraz rządowy program dopłat do kredytów” – wymienił ekspert.
Turek zaznaczył, że na zdecydowany ruch deweloperów, jeśli chodzi o zwiększenie podaży mieszkań, trzeba było długo czekać. „Deweloperzy nie byli pewni, czy poprawa koniunktury jest trwała, a później dlatego, że nawet na działce z pozwoleniem na budowę nie sposób z dnia na dzień zacząć budowę nowego bloku” – tłumaczy analityk.
Zwrócił on uwagę, że we wrześniu deweloperzy dostali pozwolenia na budowę ponad 16,3 tys. mieszkań, a prawie 10,5 tys. oddali do użytkowania. „W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze wzrostem o trochę ponad 8 proc. (r/r), a w drugim ze spadkiem o ponad 1/4 (r/r)” – wskazał Turek. Wyjaśnił, że więcej pozwoleń wynika z przygotowań do rozpoczynania nowych inwestycji. Mniej mieszkań oddanych do użytkowania to natomiast efekt pogorszenia się koniunktury dwa lata temu, co skutkowało wtedy mniejszą liczbą rozpoczynanych inwestycji. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

KIG: od stycznia do września produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 2,3 proc. rdr

W okresie od stycznia do września br. produkcja budowlano-montażowa wzrosła w stosunku do analogicznego okresu ub.r. o 2,3 proc. – poinformowała Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.
Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że produkcja budowlano-montażowa we wrześniu 2023 r. wzrosła o 11,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 11,4 proc.
Jak przypomniała Krajowa Izba Gospodarcza, dane za sierpień pokazywały wzrost produkcji budowlano-montażowej o 3,5 proc rdr. W okresie od stycznia do września br. produkcja budowlano-montażowa wzrosła w stosunku do analogicznego okresu ub.r. o 2,3 proc. Dane GUS w ujęciu rocznym okazały się wyższe od prognoz KIG i oczekiwań rynkowych – wskazano.
„Według statystyk oczyszczonych z wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa we wrześniu br. była wyższa o 15,2 proc. niż przed rokiem oraz wyższa o 3,7 proc. w porównaniu z sierpniem br.” – przekazano.
KIG zauważyła, że zgodnie z danymi w ujęciu miesięcznym produkcja budowlano-montażowa wzrosła we wszystkich grupach. Produkcja w jednostkach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej wzrosła o 13,6 proc., w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków o 10,0 proc., a w przedsiębiorstwach wykonujących roboty budowlane specjalistyczne o 9,0 proc.
Dodano, iż wobec września ub.r. w jednostkach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej zanotowano wzrost o 17,9 proc.; w jednostkach wykonujących roboty budowlane specjalistyczne o 10,0 proc., a w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków o 3,9 proc..
„Ceny produkcji budowlano-montażowej we wrześniu br. były o 0,7 proc. wyższe niż przed miesiącem i jednocześnie o 8,9 proc. wyższe niż przed rokiem. Przypomnijmy, że w sierpniu br., zgodnie z uaktualnionymi danymi GUS, zanotowano wzrost cen o 0,7 proc. m/m i 9,7 proc. rdr.” – poinformowała KIG.
Krajowa Izba Gospodarcza to organizacja zrzeszająca blisko 160 izb regionalnych, branżowych i bilateralnych. (PAP)

Autor: Adrian Reszczyński

 

Santander o produkcji budowlano-montażowej: to sygnał ożywienia gospodarczego

Produkcja budowlano-montażowa może pokazać w IV kwartale br. wysoki jednocyfrowy wzrost – prognozują analitycy Santandera. Ich zdaniem opublikowane w poniedziałek dane GUS są sygnałem ożywienia gospodarczego.
Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że produkcja budowlano-montażowa we wrześniu 2023 r. wzrosła o 11,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 11,4 proc.
„Rynek oczekiwał 5,9 proc. r/r, my zakładaliśmy odbicie do 8,7 proc. r/r. To już druga z rzędu pozytywna niespodzianka w tym sektorze (w sierpniu wzrost wyniósł 3,5 proc. r/r wobec oczekiwań rynkowych 1,1 proc. r/r)” – zwrócili uwagę w poniedziałek analitycy Santandera.
Wskazali, że w ujęciu wyrównanym sezonowo „odbicie wyniosło 3,7 proc. m/m i nastąpiło po ruchu w górę o 2,0 proc. w sierpniu”.
„Inżynieria lądowa i wodna nadal odgrywała kluczową rolę i wzrosła o 17,9 proc. r/r. Budowa budynków pokazała wzrost o 3,9 proc. r/r (to jej pierwszy dodatni odczyt od października 2022 r.), a produkcja budowlana w zakresie robót specjalistycznych była o 10,0 proc. większa r/r. (najwyższy wzrost od marca 2022 r.)” – wymienili analitycy.
Ich zdaniem tak mocny odczyt produkcji budowlanej ogółem to efekt bazy statystycznej i dodatniej różnicy w dniach roboczych. „Nawet po skorygowaniu o te czynniki postrzegamy dane jako sygnał ożywienia gospodarczego, zwłaszcza że zbiegły się one w czasie z wyższymi od konsensusu wrześniowymi odczytami produkcji przemysłowej i realnej sprzedaży detalicznej” – podkreślili. „Sądzimy, że produkcja budowlano-montażowa może pokazać w IV kw. br. wysoki jednocyfrowy wzrost” – dodali analitycy.
Wskazali też, że we wrześniu oddano do użytku 16,3 tys. mieszkań, czyli 24,7 proc. mniej r/r i 10,8 proc. mniej niż w sierpniu. „Niemniej, liczba pozwoleń na budowę wydanych we wrześniu była o 4,2 proc. większa niż w ubiegłym roku i wyniosła 23,2 tys. – najwięcej od czerwca 2022 r.” – zauważyli eksperci.
Podkreślili, że największa od czerwca ubiegłego roku była też liczba rozpoczętych budów, która wyniosła 19,1 tys. (20,4 proc. r/r i 6,1 proc. m/m). Ich zdaniem tym samym zbliżyła się do wyników obserwowanych w pierwszej połowie ubiegłego roku – średniomiesięcznie rozpoczynano wtedy około 20 tys. budów. „W sumie, dane z września spowodowały, że wartość obliczanego przez nas wskaźnika projektów w toku wzrosła po raz pierwszy od połowy ubiegłego roku, do 2,1 pkt z -4,2 pkt w sierpniu” – poinformowali analitycy Santandera.
„Nowe dane wskazują, że pozytywny impuls na rynku kredytowym skutkuje stopniowym dostosowywaniem się podaży na rynku mieszkaniowym, choć w krótkim okresie zwiększony popyt będzie prawdopodobnie równoważony dalszym wzrostem cen mieszkań” – ocenili analitycy. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

 

ab/ pad/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520