HomePOLSKA

W życie wchodzi tzw. ustawa lex Uber. Przewóz osób ma się odbywać tylko z licencją taksówkową

W życie wchodzi tzw. ustawa lex Uber. Przewóz osób ma się odbywać tylko z licencją taksówkową

W czwartek wejdzie w życie tzw. ustawa lex Uber. Jak informuje „Rzeczpospolita”, przewóz osób ma się odbywać tylko z licencją taksówkową. Jest też ryzyko, że na kurs poczekamy dłużej i zapłacimy więcej.

Zgodnie z nową ustawa o transporcie drogowym, pasażerów będzie mógł wozić tylko kierowca z licencją, bez względu na to, czy klient zamówi przejazd przez aplikację w Uberze lub Bolcie, czy złapie taksówkę na postoju. Jak wskazuje dziennik, w związku ze zmianami przepisów, wielu nielicencjonowanych kierowców, dorabiających sobie jazdą z aplikacją, będzie musiało poszukać innego źródła dochodu. Z kolei licencjonowani kierowcy mogą liczyć na zatrudnienie u takich przewoźników jak: Uber, Bolt, iTaxi i FreeNow oraz tradycyjne korporacje.

 

Zdaniem ekspertów, wchodzące w życie nowe zasady przewozu pasażerów, spowodują deficyt kierowców, co z kolei może doprowadzić do wydłużenia czasu oczekiwania na zamawiany przejazd. Gazeta informuje również, że w niektórych przypadkach cennik usług wzrośnie więc nawet o ponad 50 proc. To jednak nie jedyny problem dla przewoźników korzystających z platform pośredniczących w przewozach. „Rz” donosi, że nowe przepisy zniosły obowiązek posiadania taksometru i kasy fiskalnej.

 

Co prawda można je zastąpić aplikacją, ale na rynku nie ma jeszcze dostępnego rozwiązania, które byłoby pozytywnie certyfikowane przez Główny Urząd Miar. W związku z tym, kierowcy działający z wykorzystaniem aplikacji typu: Uber, Bolt, iTaxi czy Free Now, muszą wyposażyć się w stare kasotaksometry.

 

 

AIP

COMMENTS