HomePOLSKA

Protest rolników w Warszawie. Protestują przeciw tzw. piątce dla zwierząt

Protest rolników w Warszawie. Protestują przeciw tzw. piątce dla zwierząt

Rolnicy wyszli dziś na ulice Warszawy. Protestują przeciwko tzw. Piątce dla zwierząt. Manifestacja odbywa się pod hasłem: “Strajk rolników! Obronimy polską wieś!”.

Działacze AGROunii zorganizowali w środę protest w stolicy przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, zakażającej m.in. hodowli zwierząt na futra oraz ograniczenia uboju rytualnego. Rolnicy zgromadzili się o godz. 10.00 na Palcu Trzech Krzyży, skąd ruszyli w stronę Sejmu, aby następnie udać się pod Pałac Prezydencki. Przed planowanym protestem działacze AGROunii odpalili race na rondzie Dmowskiego.

 

Demonstranci mają ze sobą polskie flagi i transparenty z napisami: „Nie zabijajcie polskiej wsi”, „Nie damy zniszczyć swojej pracy”, “Chcemy tylko spokojnie żyć”, czy „Chcemy rozwijać polską wieś”. Przyniesiono też trumnę z napisem: „Hodowle polskie idą do piachu”.

 

Szef AGROunii Michał Kołodziejczak w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych, zapowiedział, że środowy protest będzie spokojny. Podkreślił jednak, że rolnicy są gotowi na wszystko. – Niedługo będzie ostro i to jest zapowiedź tego, co niedługo może być tutaj w stolicy, w Warszawie, bo nie damy zabrać nam tego wszystkiego, co sobie przez lata wypracowaliśmy. Będziemy dzisiaj spokojnie manifestować, ale musicie wiedzieć, że jesteśmy gotowi na wszystko – stwierdził.

 

Rolników wspomagają przedstawiciele PLS i Konfederacji. – Przeciwstawiamy się haniebnej i antypolskiej ustawie PiS, mającej zlikwidować polskie hodowle i polski eksport mięsny. Żądamy weta od prezydenta Andrzeja Dudy i opamiętania od rozsądnych posłów i senatorów! – oświadczył jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak.

 

PiS przedstawił projekt ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Projekt został przegłosowany w Sejmie, a 13 października zajmie się nim Senat. Zapisy w projekcie zakładają:

 

    • Humanitarne traktowanie – zakaz hodowli zwierząt futerkowych, a ubój rytualny ma być dopuszczalny jedynie na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

 

    • Kontrolę społeczną ochrony zwierząt – większe kompetencje dla organizacji społecznych, możliwość asysty policji przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt.

 

    • Precyzyjne prawo, większa ochrona – wprowadzenie definicji kojca w polskim prawie, inspekcja weterynaryjna z prawem nakładania mandatów, do tego zapis wprowadzający zakaz trzymania zwierząt w złych warunkach.

 

    • Bezpieczne schroniska – w projekcie ma zostać zapisane, że tylko jednostki gminne oraz organizacje pożytku publicznego chroniące zwierzęta dostaną prawo do prowadzenia schronisk. Zakłada się też wymóg niekaralności oraz nieposzlakowanej opinii wobec osób prowadzących i pracujących w schroniskach oraz częstsze kontrole w schroniskach.

 

  • Koniec z łańcuchami – zakaz trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi, a także ograniczenie stosowania kolczatek.

aip

COMMENTS