HomeKultura

W Zamku Królewskim w Warszawie pierwsza nowa wystawa po wznowieniu działalności

W Zamku Królewskim w Warszawie pierwsza nowa wystawa po wznowieniu działalności

Unikatowy serwis sułtański, wykonany w 1776 roku trafił na nową wystawę w Zamku Królewskim w Warszawie. To pierwsza nowa ekspozycja otwarta po wznowieniu działalności muzeum.

Bezcenny komplet stołowy, król Stanisław August przesłał w darze sułtanowi tureckiemu Abdulowi Hamidowi. Dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski podkreślił, że serwis jest świadectwem, nie tylko pięknej sztuki rzemieślniczej tego okresu, ale także sztuki dyplomacji. “Miał on przekonać sułtana o potrzebie współpracy z królem polskim, pokazać splendor dworu i potęgę Rzeczypospolitej, a także stworzyć przeciwwagę dla wpływów rosyjskich więc król wiązał z tym serwisem wielkie nadzieje również polityczne” – wyjaśniał.

Na wystawę trafiło 18 naczyń zachowanych w polskich zbiorach. Część serwisu znajduje się w kolekcjach prywatnych i muzealnych w Europie i w USA. Wojciech Fałkowski powiedział, że ponadto wiele elementów być może zachowało się w Stambule, jednak do tej pory nikt nie miał dostępu do tych magazynów. “Mamy nadzieję, że po wernisażu będziemy mogli przeprowadzić kwerendę i przekonać się, czy po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Konstantynopol, część kompletu przetrwała i czy będziemy mogli ją wypożyczyć” – dodał.

Serwis sułtański jest najsłynniejszym dziełem Królewskiej Manufaktury Fajansu w Belwederze, założonej przez Stanisława Augusta. Z odnotowanych w belwederskiej manufakturze 280 naczyń do pałacu Topkapi w Stambule trafiło 160. Na naczyniach umieszczono malowaną złotem inskrypcję w języku tureckim, opracowaną przez nadwornego tłumacza języka tureckiego, Antoniego Kruttę.
Ekspozycja “Niezwykły dar Króla. Pokaz naczyń z serwisu sułtańskiego ze zbiorów polskich” jest pierwszą z cyklu prezentacji ceramiki, które będą włączone w Trasę Królewską.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Woźniak/w kj

COMMENTS