W Rosji podano oficjalne dochody najważniejszych polityków. Ile zarobił Putin?

W Rosji podano oficjalne dochody najważniejszych polityków. Ile zarobił Putin?

Kreml opublikował ubiegłoroczne dochody Władimira Putina. Prezydent Rosji zarobił w ubiegłym roku 8 milionów 648 tysięcy rubli, to jest w przeliczeni około 114 tysięcy euro. Rosyjscy i zagraniczni dziennikarze śledczy szacują majątek rosyjskiego przywódcy na kilkadziesiąt miliardów dolarów. Jednak w oficjalnych deklaracjach majątkowych Władimira Putina wpisane są dwa mieszkania jedno o powierzchni 154 metrów kwadratowych, a drugie o powierzchni 77 metrów kwadratowych oraz dwa garaże o powierzchni 18 metrów kwadratowych. Prezydent Rosji dysponuje także zabytkowymi samochodami: Wołga GAZ M21 i Łada Niva. 

Międzynarodowe grupy dziennikarzy śledczych od kilkunastu lat tropią majątek Władimira Putina. Na liście dziennikarzy są luksusowe rezydencje i jachty. Zdaniem wielu rosyjskich i zagranicznych ekspertów, na majątek prezydenta Rosji składają się między innymi środki przekazywane przez spółki naftowe i gazowe oraz pieniądze pochodzące z kont zarejestrowanych w rajach podatkowych.
Kreml od lat zaprzecza tym pogłoskom twierdząc, że Władimir Putin ma tylko tyle ile wskazał w deklaracji podatkowej. W marcu Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych przyjęła uchwałę zobowiązująca amerykański Wywiad Narodowy do przygotowania sprawozdania dotyczącego aktywów Władimira Putina.
O 2 miliony rubli więcej od prezydenta zarobił w ubiegłym roku szef rządu Dmitrij Miedwiediew. Jednak niezależne media przypominają, że Fundacja do Walki z Korupcją założona przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego opublikowała raport, z którego wynika, iż premier dysponuje posiadłościami ziemskimi w Rosji, winnicami we Włoszech i luksusowymi jachtami.
Zdaniem niezależnych dziennikarzy śledczych, podobnie rzecz się ma z innymi politykami, zajmującymi najważniejsze urzędy w Rosji. Dziennik „Kommiersant” podał, powołując się na badania ekspertów rosyjskiej Wyższej Szkoły Gospodarki, że w Rosji aż 90 procent aktywów znajduje się w rękach tylko 3 procent najbogatszych obywateli.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/kryCOMMENTS

WORDPRESS: 0