3.6 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

W Polsce aktualnie występują wszystkie rodzaje suszy: meteorologiczna, hydrologiczna, rolnicza oraz hydrogeologiczna

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Polsce aktualnie występują wszystkie rodzaje suszy: meteorologiczna, hydrologiczna, rolnicza oraz hydrogeologiczna. Eksperci podkreślają, że choć tak złej sytuacji nie było od co najmniej stu lat i wpłynie ona znacząco na nasze życie to jednak nie powinno dojść do katastrofy.

Rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski zaznacza, że susza w tym roku może być rekordowa. Aktualnie w Polsce oprócz deficytu opadów obserwujemy szybkie opadanie poziomu wód w rzekach oraz wód gruntowych a także spadek wilgotności gleby poniżej 40 procent a w niektórych regionach nawet poniżej 20 procent. Do tej pory nie obserwowano takiej sytuacji już o tej porze roku.

„W ubiegłym roku liczba stacji pomiarowych na których poziom opadł poniżej stanu suszy wynosiła 10. W tym momencie mamy ich już ponad 50, a mamy dopiero początek wiosny” – powiedział Grzegorz Walijewski.

Susza na pewno znacząco wpłynie na rolnictwo, które teraz znajduje się w okresie zasiewu. To zdaniem doktora habilitowanego Wojciecha Janickiego z Instytutu Geografii Społeczno – Ekonomicznej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, wpłynie z kolei na wysokość cen, nie tylko owoców i warzyw.

„Niezależnie od tego o jakiej uprawie mówimy to się przekłada na inflację a więc na nasze życie” – powiedział Wojciech Janicki.

Naukowiec podkreśla jednak, że trwająca susza choć znacząco może wpłynąć na nasze życie to nie zwiastuje klimatycznej katastrofy, o której często wspomina się w mediach.

„Nie zawracajmy kijem Wisły, to jest niewykonalne. Raczej starajmy się przygotować na to co będzie gdy ta Wisła popłynie inaczej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni” – powiedział naukowiec.
Synoptycy prognozują, że niedobory opadów będą występować co najmniej do czerwca. Będzie im towarzyszyć wyższa niż zwykle o tej porze roku temperatura.

IAR/#Lis/i jf/w sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520