HomeŚwiat

W północno-wschodniej części Syberii, w Jakucji, zarejestrowano rekordową temperaturę 38 stopni!

W północno-wschodniej części Syberii, w Jakucji, zarejestrowano rekordową temperaturę 38 stopni!

W Wierchojańsku w Rosji, położonym w północno-wschodniej części Syberii, w Jakucji, zarejestrowano rekordową temperaturę 38 stopni. Informacja ta, podana przez rosyjską służbę meteorologiczną, zaniepokoiła naukowców zajmujących się klimatem. Pomiar wskazał taki wynik 17 czerwca.

Światowa Organizacja Meteorologiczna zwróciła się do Moskwy o potwierdzenie tej informacji. Byłaby to najwyższa temperatura odnotowana do tej pory za kręgiem polarnym.

Roman Vilfand, szef rosyjskiej służby meteorologicznej powiedział dziennikarzom, że tak wysoka temperatura, to efekt silnych antycyklonów i słońca operującego tam całą dobę. “Wierchojańsk jest znany jako Biegun Zimna. W lutym 1992 roku zarejestrowano tam minus 67,8 stopni. Teraz było tam 38 stopni na plusie”- powiedział Roman Vilfand.

Światowa Organizacja Meteorologiczna uznała ten odczyt za niepokojący, ale oceniła, że mieści się w ogólnym trendzie ocieplania się klimatu ziemi. Arktyka nagrzewa się obecnie dwukrotnie szybciej niż inne rejony ziemi.
Wierchojańsk w Jakucji, to jedno z najzimniejszych miejsc na półkuli północnej. Średnia roczna temperatura, to minus 17 stopni. Ponieważ opady w tym rejonie należą do rzadkości, powietrze w mieście jest bardzo suche, a latem ogrzewa się w dzień właśnie do 30 stopni. Notowane tu wahania temperatur należą do najbardziej ekstremalnych na kuli ziemskiej.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/AFP/w dyd

COMMENTS