HomePOLSKA

Kampania wyborcza: Kłótnia o to, kto obniżał, a kto podwyższał podatki

Kampania wyborcza: Kłótnia o to, kto obniżał, a kto podwyższał podatki

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że prezydent Andrzej Duda podpisał najwięcej ustaw, które obniżają podatki w Polsce.

Wcześniej kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski mówił w Kartuzach, że Andrzej Duda “podpisał ustawy podnoszące przynajmniej 30 podatków i innych obciążeń finansowych”. Zapowiedział, że jeśli pojawiłyby się nowe ustawy podwyższające podatki, to on jako prezydent będzie je wetował.

Do wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego odniósł się na konferencji sztab ubiegającego się o reelekcję prezydenta. Rzecznik rządu Piotr Müller wymieniał podatki, które w ostatnich latach we współpracy z prezydentem obniżono.

Wymienił obniżenie podatku dochodowego z 18 na 17 procent, obniżenie CIT-u dla małych i średnich przedsiębiorstw do 9 procent, wprowadzenie małego ZUS-u dla przedsiębiorców i zwiększenie kosztów uzyskania przychodu. Rzecznik zauważył też, że od jutra obniżony zostanie podatek VAT na produkty dla dzieci, pieczywo i cytrusy.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda mówił, że to w czasach rządów Platformy Obywatelskiej, której wiceprzewodniczącym jest Rafał Trzaskowski, podatki podwyższano. Wymienił podwyżkę VAT-u z 22 do 23 procent, podwyżkę VAT-u na podstawowe produkty, likwidację ulgi na internet, podwyżkę akcyzy na wyroby spirytusowe, oskładkowanie umów zlecenia, wprowadzenie podatku od wydobycia niektórych kopalin i podwyżkę składki rentowej oraz akcyzy na samochody o pojemności silników powyżej 2 litrów.

W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się urzędujący prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Głosowanie odbędzie się 12 lipca.

IAR/d vey/w dw

COMMENTS