16.7 C
Chicago
piątek, 3 maja, 2024

W najbliższych miesiącach coraz mniej pracy. Winowajcą spowolnienie gospodarcze

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W najbliższych miesiącach możliwy jest niewielki wzrost stopy bezrobocia spowodowany spowolnieniem gospodarczym – ocenił w czwartek Dawid Sułkowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według danych GUS, stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc., tyle samo co w styczniu.

GUS poinformował w czwartek, że w lutym liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 864,8 tys.

 

„To o 7 tys. więcej niż w styczniu oraz o 57 tys. mniej niż rok temu” – wskazał analityk z zespołu makroekonomii PIE. Zwrócił uwagę, że liczba osób długotrwale bezrobotnych pozostaje umiarkowana. „W lutym spadła z 425 do 421 tys. osób. To jednak o 17 proc. mniej niż przed rokiem. W najbliższych miesiącach spodziewamy się niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia spowodowanego spowolnieniem gospodarczym” – podał Sułkowski.

 

Jak zauważył, chociaż gospodarka skurczy się w I kwartale, to liczba zwolnień grupowych pozostaje niewielka. „GUS wskazuje, że w lutym zwolnienia dotknęły 14,6 tys. osób – to spadek o 6 tys. względem ubiegłego roku. Również liczba firm, która zadeklarowała zwolnienia grupowe, była mniejsza niż rok temu” – podkreślił analityk.

 

Stwierdził, że spowolnienie gospodarcze skutkuje wstrzymywaniem rekrutacji na stanowiska wymagające mniejszych kwalifikacji. „W najbliższych miesiącach tacy pracownicy mogą mieć trudności w znalezieniu nowej pracy, co dodatkowo ograniczy szanse na podwyżki wynagrodzenia” – ocenił Sułkowski. Dodał, że wstrzymanie rekrutacji w mniejszym stopniu dotyka rynek specjalistów. Powołał się przy tym na dane Grant Thornton, według których nieznacznie zwiększa się liczba ofert pracy publikowana na portalach internetowych. (PAP)

 

KIG: pod koniec roku bezrobocie wyniesie 5,1 proc. przy 800 tys. osób bezrobotnych

Pod koniec tego roku stopa bezrobocia wyniesie 5,1 proc. przy 800 tys. osób bezrobotnych – prognozują eksperci Krajowej Izby Gospodarczej. W lutym liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 107,9 tys. – to zazwyczaj kontynuacja okresu, w którym statystyki bezrobocia pogarszają się – dodano.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2023 r. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 864,8 tys. osób i była o 7,2 tys. osób wyższa niż w końcu stycznia oraz o 57,0 tys. osób niższa niż przed rokiem.

 

„Dane te okazały się lepsze od naszej prognozy” – oceniła w czwartek Krajowa Izba Gospodarcza (KIG).

 

Eksperci Izby zwrócili uwagę, że w lutym liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 107,9 tys. wobec 131,5 tys. w styczniu i 92,9 tys. w lutym roku 2022. „Jednoczenie w lutym z rejestrów bezrobocia wyrejestrowano 100,8 tys. osób wobec 86,2 tys. w styczniu oraz 98,3 tys. w lutym roku 2022. Ofert pracy pojawiło się na przestrzeni lutego 94,0 tys. wobec 92,0 tys. w styczniu i 117,9 tys. przed dwunastoma miesiącami” – wskazano w komentarzu.

 

Jak dodano, stopa bezrobocia wynosząc w końcu lutego 5,5 proc. była taka sama jak w styczniu. „Jednocześnie okazała się być ona o 0,4 pkt proc. niższa niż przed rokiem, co jest wynikiem takim samym jak w styczniu. Poziom stopy bezrobocia w lutym był zgodny z medianą prognoz rynkowych i niższy niż w naszej prognozie” – stwierdzili eksperci Krajowej Izby Gospodarczej.

 

Zwrócili uwagę, że luty to zazwyczaj kontynuacja okresu, w którym statystyki bezrobocia pogarszają się. „Na rynek pracy nie działa już pozytywnie silny do niedawna popyt na pracowników sezonowych w budownictwie, rolnictwie i usługach turystycznych, a wręcz przeciwnie – spadający popyt na owych pracowników zaczyna zwiększać bezrobocie” – wyjaśniono.

 

Według ekspertów KIG na podstawie prezentowanych danych o poziomie bezrobocia można szacować, jakie GUS w swoich kalkulacjach przyjmuje aktualnie wartości liczby pracujących i aktywnych zawodowo. „Liczba pracujących wynosząc około 14 859 tys. osób była w lutym wyższa niż przed rokiem o 157 tys. tj. 1,07 proc. Aktywnych zawodowo było w końcu lutego 15 724 tys. osób – około 100 tys. i 0,64 proc. więcej niż przed rokiem” – zauważono.

 

KIG stwierdziła, że zima przynosi sezonowe pogorszenie na rynku pracy. „Obecnie mamy jego lokalne maksimum. Wiosną i latem sytuacja na rynku pracy będzie się sezonowo poprawiać, lecz słabiej niż zazwyczaj. W konsekwencji czasowo liczba bezrobotnych i stopa bezrobocia mogą okazać się nieco wyższe niż przed dwunastoma miesiącami” – ocenili eksperci Izby. Dodali, że w końcu roku 2023 stopa bezrobocia wynosić będzie 5,1 proc. przy liczbie bezrobotnych sięgającej 800 tys. (PAP)

 

autor: Anna Bytniewska

 

Konfederacja Lewiatan: nic nie zapowiada, że rynek pracy może wyraźniej zareagować na spowolnienie

Na razie nic nie zapowiada, że rynek pracy może zareagować w bardziej wyraźny sposób na zbliżające się spowolnienie gospodarcze – wskazał ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka komentując dane GUS dotyczące bezrobocia.

W czwartek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia w lutym 2023 r. wyniosła 5,5 proc. wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 864,8 tys. wobec 857,6 tys. osób miesiąc wcześniej.

 

Ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka komentując dane GUS ocenił, że „na razie nic nie zapowiada, że rynek pracy może zareagować w bardziej wyraźny sposób na zbliżające się spowolnienie”.

 

Zwrócił uwagę, że rekordzistą z najniższą stopą bezrobocia okazał się Poznań, gdzie stopa bezrobocia wynosi zaledwie 1,1 proc., pozostawiając w tyle Warszawę, czy Kraków. „Oczywiście sytuacja na rynku pracy zawsze jest zdecydowanie lepsza w wielkich miastach lub ich obrzeżach, gdzie koncentrują się wielkie firmy i zagraniczni inwestorzy” – zauważył.

 

Zielonka dodał, że na drugiej stronie skali są średniej wielkości miasta, które są „prawdopodobnie drenowane z miejsc pracy przez większe metropolie”. „Za sztandarowy przykład może tutaj służyć Radom, gdzie w całym podregionie stopa bezrobocia przekroczyła 13 proc. Niezmiennie na dole stawki są również województwa znajdujące się po wschodniej stronie Polski – warmińsko-mazurskie czy podkarpackie” – podsumował przedstawiciel Konfederacji Lewiatan. (PAP)

 

autor: Michał Boroń

 

Minister Maląg: spodziewamy się, że wiosną i latem bezrobocie w Polsce będzie jeszcze niższe

Pomimo tendencji spadku zatrudnienia w niektórych krajach Europy, my utrzymujemy je na stabilnym poziomie; spodziewamy się, że wiosną i latem stopa bezrobocia w Polsce będzie jeszcze niższa – wskazała minister rodziny Marlena Maląg, komentując dla PAP dane GUS na temat bezrobocia.

W czwartek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia w lutym 2023 r. wyniosła 5,5 proc. wobec 5,5 proc. w styczniu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 864,8 tys. Miesiąc wcześniej było ich 857,6 tys.

 

Minister Maląg przypomniała, że dane GUS o bezrobociu są zgodne z wcześniejszymi szacunkami MRiPS. „Bezrobocie w lutym wynosiło 5,5 proc. To dobry wynik – stopa bezrobocia jest o 0,4 proc. niższa niż przed rokiem. Pomimo tendencji spadku zatrudnienia w niektórych krajach Europy, my utrzymujemy zatrudnienie na stabilnym poziomie” – wskazała szefowa MRiPS.

 

Jak dodała, „odpowiednie działania rządu sprawiły, że dziś jesteśmy jednym z liderów z najniższą stopą bezrobocia w całej Unii Europejskiej”.

 

„Obroniliśmy miejsca pracy w czasie pandemii, wojna za naszą wschodnią granicą również nie zaburzyła poziomu zatrudnienia w Polsce. Wręcz przeciwnie, obywatele Ukrainy, którzy musieli uciekać przed wojną w swoim kraju, znaleźli u nas nie tylko spokojną przystań, ale także zatrudnienie. Dzięki temu udało nam się uzupełnić braki kadrowe, przez co nasze firmy mogą się rozwijać” – podkreśliła minister.

 

Zwróciła uwagę, że okres jesienno-zimowy zawsze charakteryzuje się lekkim wzrostem stopy bezrobocia, pomimo to – zaznaczyła – wskaźniki są dla nas korzystne. „Spodziewamy się, że wiosną i latem stopa bezrobocia w Polsce będzie jeszcze niższa” – wskazała minister rodziny i polityki społecznej.(PAP)

 

Autorka: Karolina Kropiwiec

 

kkr/ mhr/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520