HomeŚwiatPILNE

W Davos rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne

W Davos rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne

W Davos w Szwajcarii rozpoczyna się dziś Światowe Forum Ekonomiczne. Coroczne wydarzenie gromadzi tysiące uczestników – ekonomistów, polityków, dziennikarzy, przedstawicieli najważniejszych instytucji międzynarodowych oraz działaczy społecznych. W tym roku organizatorzy zapowiedzieli udział około trzech tysięcy osób.

Światowe Forum Ekonomiczne jest organizowane po raz 50. Wśród najważniejszych tematów, o których będą rozmawiać uczestnicy, są: spowolnienie światowej gospodarki, technologie przyszłości i ochrona środowiska naturalnego. W tym roku do Davos przyjadą między innymi prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

Polskę w Davos będą reprezentować prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Przyjadą także wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister finansów Tadeusz Kościński oraz prezesi spółek Skarbu Państwa: PZU i Pekao SA.

W tym roku po raz drugi przy głównej promenadzie w Davos zostanie zorganizowany Dom Polski. W tym miejscu, które ma promować Polskę i jej gospodarkę, będą organizowane dyskusje z udziałem przedstawicieli polskich władz.

50. Światowe Forum Ekonomiczne zakończy się w piątek (24.01.)

 

*

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w rozpoczynającym się dziś Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

W czterodniowych dyskusjach w najwyżej położonym mieście w Europie wezmą udział czołowi światowi przedsiębiorcy, naukowcy, aktywiści i politycy. Swoją obecność zapowiedzieli między innymi prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Włoch Giuseppe Conte i Karol, książe Walii. Świat biznesu reprezentować mają m.in. szef Apple’a Tim Cook, prezes Goldman-Sachs David Solomon i dyrektor generalny Google’a Sundar Pichai. Łącznie do Davos ma przyjechać 119 miliarderów.

Polski prezydent do Szwajcarii przyleciał wieczorem. Szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski, zapowiada, że Andrzej Duda w Davos będzie chciał promować Polskę oraz cały region Europy środkowo-wschodniej „jako motor wzrostu gospodarczego w Europie”. “Polska jest ważnym partnerem europejskim, między innymi poprzez fakt, że znajduje się Europie środkowej, która jest biegunem wzrostu gospodarczego” – mówi Krzysztof Szczerski.

Dziś w Davos Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w debatach na temat wzrostu gospodarczego i rozwoju Europy środkowo-wschodniej [godz. 11:30 i 12:30]. Otworzy też „Dom Polski” w Davos [godz. 18:30] – po raz drugi przy głównej alei Forum Ekonomicznego powstał polski pawilon, który ma promować nasz kraj i służyć jako miejsca spotkań przedstawicieli biznesu.

Głównym tematem dyskusji w tym roku w Davos będą zmiany klimatyczne. Na ten temat głos mają zabrać między innymi prezydent Stanów Zjednoczonych Donalda Trump i szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg. Organizatorzy chcieli, by na Światowym Forum Ekonomicznym zderzyły się różne opinie na temat globalnego ocieplenia.

Według Krzysztofa Szczerskiego, prezydent Andrzej Duda będzie w Davos przedstawiał założenia porozumienia wypracowanego podczas szczytu klimatycznego w Katowicach – dotyczącego sprawiedliwej transformacji klimatycznej. “Ta koncepcja, >>Just Transistion<<, pokazuje, że możemy wyjść z pułapki konfliktu między oczekiwaniami społecznymi a potrzebami klimatycznymi” – mówił szef gabinetu prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda w Davos zostanie do czwartku. W planach ma jeszcze między innymi spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i prezydentem Azerbejdżanu, Ilhamem Alijewem.

 

*

Przedstawiciele światowych elit politycznych i finansowych spotykają się dziś na dorocznym forum ekonomicznym w Davos.

Wśród głównych gości szczytu jest prezydent USA Donald Trump, który po raz drugi wygłosi przemówienie otwierające szczyt. To jego druga wizyta w szwajcarskim kurorcie jako prezydenta.

Donald Trump gościł w Davos w 2018 roku, przed rokiem nie przyjechał na szczyt z powodu kryzysu budżetowego w USA. Tym razem amerykański prezydent wystąpi na Światowym Forum Ekonomicznym by chwalić się sukcesami gospodarczymi oraz porozumieniami handlowymi jakie zawarł z Meksykiem, Kanadą i Chinami.

Donald Trump nie ograniczy się jednak wyłącznie do spraw gospodarczych ale będzie również mówił o kwestiach bezpieczeństwa międzynarodowego. Biały Dom poinformował, że w Davos prezydent Trump odbędzie 6 spotkań bilateralnych z przywódcami Unii Europejskiej, Szwajcarii, Pakistanu, Iraku, irackiego Kurdystanu oraz organizatorem Forum w Davos Klausem Schwabem.

Prezydent Trump udał się do Davos w momencie gdy w Senacie USA rozpoczyna się jego proces w ramach procedury impeachmentu. Chce w ten sposób pokazać, że zajmuje się ważnymi kwestiami dla Amerykanów podczas gdy demokraci w Kongresie pochłonięci są rozgrywkami politycznymi.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton /kry

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka, Karol Darmoros /Davos/vey/kry

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak, Davos/em/kry

COMMENTS