HomeŚwiatPILNE

Polska i Japonia zamierzają wspólnie wybudować wysokotemperaturowy reaktor jądrowy

Polska i Japonia zamierzają wspólnie wybudować wysokotemperaturowy reaktor jądrowy

W ciągu kilkunastu lat Polska i Japonia zamierzają wspólnie wybudować wysokotemperaturowy reaktor jądrowy HTR. Japonia dostarczy technologii, a Polska infrastrukturę do zbudowania i utrzymania elektrowni. Opracowany wspólnie reaktor będzie mógł być sprzedawany do państw trzecich.

„Mam głęboką nadzieję, że japońska technologia i know how, dotyczący budowy i utrzymania elektrowni jądrowej, zostanie wykorzystany przy realizacji reaktora jądrowego w Polsce”- powiedział japoński minister gospodarki i przemysłu Hiroshi Kajiyama. Dodał, że w Japonii szkoliło się dotychczas tysiąc osób z Polski, które zapoznały się z obsługą elektrowni jądrowej. Szef japońskiej gospodarki i przemysłu wygłosił mowę podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z polskimi i japońskimi przedsiębiorcami w Tokio.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Grzegorz Wrochna, który towarzyszy premierowi podczas wizyty w Japonii powiedział, że reaktor jądrowy o mocy ok. 200 megawatów będzie spełniał wymagania szybko rozwijającego się polskiego przemysłu, np. przemysłu chemicznego. Jak dodał polsko-japońskie rozmowy dotyczące budowy reaktora trwają od kilku lat. Wiceminister zapewnił, że japoński reaktor wykorzystuje najnowszą, stosowaną już w Japonii technikę i jest bezpieczny dla otoczenia.

W sprawie wspólnej realizacji projektu jest porozumienie między Narodowym Centrum Badań Jądrowych i japońską Agencją Energii Jądrowej.

 

 

*

Od 5 do 7 mld złotych nowych inwestycji może przyciągnąć Polska po rozmowach inwestycyjnych w Tokio – poinformował przebywający z oficjalną wizytą w Japonii szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. W japońskiej stolicy odbyło się forum gospodarcze z udziałem firm z obu państw.

Japońscy inwestorzy coraz bardziej interesują się Polską. Przedstawiciele kilkudziesięciu firm z Japonii wzięli dziś udział w seminariach poświęconych współpracy w dziedzinie inwestycji bezpośrednich, infrastruktury i energetyki. Premier Mateusz Morawiecki uważa, że rozmowy przełożą się na konkretne kontrakty. „Po tych rozmowach dzisiejszych jestem przekonany, że przyciągniemy do Polski kolejne inwestycje w wysokości 5-7 mld złotych, dodatkowe tysiące miejsc pracy” – mówił podczas spotkania z polskimi dziennikarzami. Prezes japońskiego koncernu Toshiba Carrier w obecności premiera Mateusza Morawieckiego poinformował o inwestycji, która jeszcze w tym roku zostanie zrealizowana w Gnieźnie. 100 mln złotych zostanie zainwestowanych w stworzenie pierwszego w Europie zakładu produkcyjno-dystrybucyjnego tego koncernu. Inwestycja będzie zrealizowana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Tokio/sk

IAR/Dorota Halasa/Tokio/sk

 

 

COMMENTS