USA: Rozbito grupę lekarzy, którzy hurtowo wypisywali recepty na opioidy

USA: Rozbito grupę lekarzy, którzy hurtowo wypisywali recepty na opioidy

W Nowym Jorku zatrzymano 10 osób, w tym pięciu lekarzy, którzy hurtowo wypisywali recepty na opioidy. Pozostali członkowie grupy to także pracownicy sektora medycznego. Przez 6 lat umożliwili kupno ponad ośmiu i pół miliona narkotycznych tabletek. Silnie leki przeciwbólowe trafiały między innymi na czarny rynek.
Policjanci na ślad grupy wpadli przez uzależnione osoby, które masowo przychodziły do kliniki jednego z lekarzy. Działo się to nawet po godzinach pracy. Gdy nie były w stanie otrzymać leków, niepokoiły sąsiadów, a nawet dzwoniły na numer alarmowy z prośbą o pilną pomocy.
Zatrzymanym postawiono zarzuty stworzenia nielegalnego biznesu w opartego na receptach na opioidy. Na tej działalności grupa miała zarobić niemal 6 milionów dolarów. Zdaniem prokuratury, skutkiem była śmierć 7 osób oraz wiele przypadków przedawkowania wśród nowojorczyków. Śledczy nazywając lekarzy “handlarzami narkotyków w białych płaszczach” mówią o opioidowej epidemii w Nowym Jorku i okolicy.
Uzależnienie od silnych leków przeciwbólowych jest problemem także w innych stanach. Według danych Narodowego Instytutu do spraw Narkomanii, wśród 72 tysięcy ofiar środków odurzających w 2017 roku, ponad 49 tysięcy zgonów dotyczyło przedawkowania opioidów.
Przed tygodniem Kongres USA przyjął przepisy, które mają pomóc w walce z uzależnieniami od tych narkotyków. Nowe regulacje zakładają między innymi finansowanie leczenia uzależnień z podstawowych polis zdrowotnych. Prezydent Donald Trump zapowiedział już podpis pod zmianami.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Orłowski/Chicago/kano

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0