23.8 C
Chicago
czwartek, 2 maja, 2024

Ursula von der Leyen: Mechanizm praworządności można zaskarżyć do Trybunału Sprawiedliwości

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Mechanizm uzależniający wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych można zaskarżyć do unijnego Trybunału Sprawiedliwości – tak mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen wystąpiła na sesji plenarnej Europarlamentu. „Dla tych, którzy mają wątpliwości jest jasna droga – mogą pójść do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, by nowe regulacje zostały tam zbadane. To jest miejsce, w którym różnice zdań dotyczące aktów prawnych są rozstrzygane” – powiedziała szefowa Komisji.

Na mechanizm uzależniający wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworzadnościowych nie chcą się zgodzić Polska i Węgry, Oba kraje tłumaczą, że mechanizm jest nieprecyzyjny i może być wykorzystywany przy podejmowaniu decyzji motywowanych politycznie. Z tego powodu Warszawa i Budapeszt poinformowały w ubiegłym tygodniu, że nie mogą poprzeć pakietu budżetowego, czyli wydatków Unii na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii. Jutro w Budapeszcie na ten temat premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem.

 

***

 

Była premier Beata Szydło sprzeciwiła się w Europarlamencie próbom narzucania Unii rozwiązań niezgodnych z europejskimi traktatami.

Chodzi o mechanizm uzależniający wypłatę unijnych funduszy z kwestią praworządnościową. Europosłanka PiS zarzuciła tym, którzy naciskają na takie powiązanie, chęć łamania praworządności. „Nie ma w traktatach zapisanego powiazania funduszy europejskich czy budżetu europejskiego, wypłaty środków z praworządnością. To próba narzucenia w tej chwili przez większość będącą w tym Parlamencie zasad, które nie są zapisane w traktatach. Jeśli mówicie o praworządności musicie sobie odpowiedzieć na pytanie, czy tej praworządności Wy w tej chwili nie łamiecie” – mówiła była polska premier. Odpierała też zarzuty dotyczące łamania zasad państwa prawa w Polsce.

Mówiła, że rząd wyłoniony w demokratycznych wyborach realizuje program poparty przez Polaków. „W Polsce praworządność ma się doskonale i polski rząd dba o interesy Polski i Polaków. Nie można arbitralnie narzucać woli większości mniejszości tylko dlatego, że Państwo reprezentujący tutaj większość Parlamentu Europejskiego uważacie, że to co jest dobre dla Was, jest dobre dla Unii Europejskiej. Tak nie jest. Unia Europejska to 27 państw, 27 wrażliwości, 27 narodów i 27 gospodarek – dodała Beata Szydło. Była premier mówiła też, że uzgodniony kompromis dotyczący mechanizmu warunkowości jest złamaniem postanowień z lipcowego szczytu na którym uzgodniono pakiet budżetowy.

Na ten argument zwracają uwagę także Polska i Węgry. Oba kraje poinformowały, że nie mogą poprzeć całego pakietu budżetowego, czyli wydatków Unii na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii w związku z dołączonym do nich mechanizmem praworządnościowym.

 


IAR/Beata Płomecka/Bruksela/i mg/w kj

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520