HomePomorskie

Uroczystości 38. rocznicy strajków w 1980 roku w Gdańsku

Uroczystości 38. rocznicy strajków w 1980 roku w Gdańsku

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ruch “Solidarności” był fenomenem, który był zaskoczeniem dla systemu komunistycznego. W Gdańsku trwają główne uroczystości 38. rocznicy strajków w 1980 roku i powstania NSZZ “Solidarność”. 

Szef rządu powiedział, że ten ruch stał się bohaterem naszej zbiorowej pamięci. “To co wtedy się stało, począwszy od Stoczni Gdańskiej było absolutnym fenomenem, było poszukiwaniem nowego kontraktu społecznego w zniewolonym państwie” – powiedział premier.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek przypominał, że właśnie z Gdańska rozlała się wolność, którą odczuli wszyscy Polacy, mimo wprowadzonego później stanu wojennego. “Solidarność” stała się ogólnonarodowym ruchem, w którym skupiły się wszystkie nadzieje Polaków na wolność, a w dłuższej perspektywie niepodległość” – powiedział prezes IPN.

Podczas uroczystości odznaczenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznano malarzowi Andrzejowi Piwarskiemu. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wręczyła młodzieży stypendia z funduszu NSZZ Solidarność w Gdańsku. Następnie premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda złożyli kwiaty pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Później uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w Bazylice świętej Brygidy. Dzisiejsze uroczystości zakończy wieczorny koncert “Koniec lata z Solidarnością” przy sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Tomasz Zielenkiewicz/dabr

COMMENTS