HomePILNE

Ukraina: Zełenski o propozycji Putina dotyczącej rosyjskich paszportów dla Ukraińców. “Strata czasu”

Ukraina: Zełenski o propozycji Putina dotyczącej rosyjskich paszportów dla Ukraińców. “Strata czasu”

Ukraina może nadawać swoje obywatelstwo tym Rosjanom, którzy cierpią z powodu autorytaryzmu panującego w ich kraju. Zapowiedział to ukraiński prezydent elekt Wołodymyr Zełenski. Wcześniej rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał dekret umożliwiający nadanie obywatelstwa mieszkańcom okupowanego Donbasu i nie wykluczył rozszerzenia takiego prawa na wszystkich obywateli Ukrainy.

W odpowiedzi na deklaracje Władimira Putina Wołodymyr Zełenski podkreślił, że jest to strata czasu, ponieważ z propozycji Rosji mogą skorzystać jedynie ci, którzy są pod wpływem rosyjskiej propagandy, ale też winni przestępstw korupcyjnych, którzy będą szukać przytułku w Rosji. Prezydent elekt Ukrainy napisał, że jego kraj w odróżnieniu od Rosji jest państwem demokratycznym i wolnym. Rosyjskie obywatelstwo zaś, jak zaznaczył, to możliwość bycia zatrzymanym za pokojowy protest, ale też brak wolnych wyborów i swobód obywatelskich. Dlatego, jak podkreślił Wołodymyr Zełenski, to Ukraina jest gotowa nadawać swoje obywatelstwo Rosjanom, którzy cierpią z powodu panującego u nich skorumpowanego autorytarnego reżimu.

Jednocześnie Wołodymyr Zełenski podkreślił, że jest gotów do rozmów z Rosją, ale jak zaznaczył warunkiem normalizacji stosunków jest zakończenie rosyjskiej okupacji Krymu i Donbasu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/sk

COMMENTS