HomeCiekawostki

Europejczycy zbyt pewni swoich możliwości za kierownicą i coraz bardziej agresywni

Europejczycy zbyt pewni swoich możliwości za kierownicą i coraz bardziej agresywni

Europejczycy są zbyt pewni swoich nieprzeciętnych możliwości za kierownicą i stają się coraz bardziej agresywni. Dotyczy to również polskich kierowców. Tak wynika z europejskiego sondażu przeprowadzonego w 11 krajach a opublikowanego przez francuską fundację Vinci Autoroutes. W badaniu ankietowym wzięło udział prawie 12,5 tysiąca kierowców. 

97 procent kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że niebezpieczne jest czytanie i wysyłanie smsów bądź e-maili podczas jazdy, ale jeden kierowca na czterech przyznawał, że wciąż to robi. Ankietowani pytani dlaczego tak postępują odpowiadali, że potrafią kontrolować sytuację na drogach. Najbardziej niesubordynowani są Polacy – jedna trzecia odpowiadała, że odpisuje na smsy podczas jazdy, bądź sprawdza pocztę elektroniczną. Europejczycy zdają się też bagatelizować zmęczenie, 43 procent badanych odpowiadało, że nie przeszkadza to w dobrej jeździe.

Najbardziej przekonani o swoich nieograniczonych możliwościach byli Polacy – 57 procent. Ale jeśli chodzi o kierowców, którzy siadają za kółkiem mimo zmęczenia, to najwięcej jest ich w Grecji. Ankietowani byli też pytani o odpoczynek podczas jazdy – specjaliści radzą, by zatrzymywać się co 2-3 godziny.

Przeciętnie Europejczycy robią przerwy po ponad trzech godzinach. Polacy starają się wytrzymać najdłużej – prawie 4,5 godziny. Najczęściej także rozpoczynają jazdę nocą. Polacy stanowią również najliczniejszą grupę kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość. Ale – jak wynika z sondażu – najmniej Polaków jeździ pod wpływem alkoholu. Postępuje tak 10 procent europejskich kierowców, najwięcej bo jedna czwarta Greków, Polaków zaledwie 3 procent. Prawdziwym problemem na europejskich drogach jest wzrost agresywnych zachowań za kierownicą.

Ponad połowa ankietowanych przyznała, że obrażała innych kierowców – najwięcej Greków, lub nadużywała klaksonów – najwięcej Hiszpanów. Jedna piąta wysiada z auta i wdaje się w potyczki słowne z innymi kierowcami. Najczęściej robią to Polacy.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/sk

COMMENTS