HomeŚwiat

Ukraina: Partia prezydenta Zełenskiego zdecydowanym liderem sondaży

Ukraina: Partia prezydenta Zełenskiego zdecydowanym liderem sondaży

Partia nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zdecydowanym liderem na ukraińskiej scenie politycznej. Tak wynika z najnowszego badania wykonanego przez socjologiczną grupę „Rejtynh”. Zgodnie z sondażem partia „Sługa Narodu” uzyskuje ponad 40 % głosów poparcia. W tym tygodniu prezydent Zełenski rozwiązał parlament, chce też do czasu wcześniejszych wyborów wprowadzić korzystne z jego punktu widzenia nowe prawo wyborcze.

W wyborach do Rady Najwyższej pozaparlamentarna partia nowego prezydenta uzyskałaby niemal 44 % głosów. Drugie miejsce, z wynikiem 10 % zajęłaby prorosyjska „Opozycyjna Platforma”. Na kolejnych miejscach znajdują się – partia byłego już prezydenta Blok Petra Poroszenki z wynikiem około 9 %, oraz partia byłej premier Julii Tymoszenko, która uzyskałaby nieco ponad 7% poparcia.
Wczoraj prezydent Wołodymyr Zełenski wydał dekret o rozwiązaniu parlamentu i o tym, że wcześniejsze wybory odbędą się 21 lipca. Dekret wejdzie w życie po oficjalnym opublikowaniu. Do tego czasu Wołodymyr Zełenski chce, aby stary skład parlamentu zmienił próg wyborczy z 5 na 3 % procentowy, oraz zlikwidował jednomandatowe okręgi wyborcze. Proponowane przez prezydenta zmiany ma dziś rozpatrzyć Rada Najwyższa, która zebrała się na nadzwyczanjnym posiedzeniu.

 

***

 

Ukraiński parlament odmówił rozpatrzenia projektu zmian w ordynacji wyborczej. Autortem projektu jest prezydent Wołodymyr Zełenski. Dokument został odrzucony podczas głosowania nad porządkiem obrad.

Wczoraj prezydent Wołodymyr Zełenski wydał dekret o rozwiązaniu parlamentu i o tym, że wcześniejsze wybory odbędą się 21 lipca. Dekret wejdzie w życie po oficjalnym opublikowaniu. Do tego czasu Wołodymyr Zełenski chce, aby stary skład parlamentu zmienił próg wyborczy z 5 na 3 % procentowy, oraz zlikwidował jednomandatowe okręgi wyborcze. Miała dziś nad tym obradować Rada Najwyższa na nadzwyczajnym posiedzeniu. Punkt ten jednak skreślono z porządku obrad.

IAR/P.Buszko/zr

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/zr

 

***

 

 

COMMENTS