HomePomorskie

Kto i za ile zbuduje przekop Mierzei Wiślanej? Siedem ofert od firm

Kto i za ile zbuduje przekop Mierzei Wiślanej? Siedem ofert od firm

Jak wygląda lista firm gotowych do budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną? Ile będzie kosztował przekop? W środę 22 maja, w Urzędzie Morskim w Gdyni nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na realizację I etapu tej inwestycji.

W środę 22 maja, o godz. 11.15 w Urzędzie Morskim w Gdyni odbyło się otwarcie ofert w przetargu na budowę I etapu przekopu Mierzei Wiślanej. W ciągu całego postępowania wpłynęło 7 ofert. Budowę kanału na Mierzi Wiślanej zaoferowały następujące firmy:

 

 

  • Budimex Sa z kwotą 992 mln 528 tys. zł

 

  • Polbud-Pomorze (część kapitału chińskiego) z ofertą opiewającą na 1 mld 448 mln 939 tys. zł

 

  • Sinohydro Corporation Limited (przedsiębiorstwo z Chin) – oferta na 1 mld 105 mln 885 tys. zł

 

  • Energopol Szczecin SA z kwotą 1 mld 87 mln 912 tys. zł

 

  • China Harbour Engineering Company z ofertą opiewającą na 1 mld 71 mln 808 tys. zł

 

  • NV Besix SA (Belgia) – oferta w wysokości 992 mln 270 tys. zł

 

 

Jedna z firm (kapitał turecki) złożyła ofertę określoną w dokumentacji jako testowa i nie będzie zapewne brana pod uwagę w dalszym postępowaniu.

 

Rzeczywisty koszt planowanego kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to jedno z najważniejszych pytań dotyczących tej inwestycji. Szacunkowe wyliczenia Urzędu Morskiego w Gdyni mówiły, że budowa kanału żeglugowego w tzw. Nowym Świecie na Mierzei Wiślanej będzie kosztować 880 mln zł. Na pierwszy etap planowano wydać 718 mln zł (m.in. budowa głównego kanału). Wyliczenia te podważali m.in. przedstawiciele opozycji, w tym senator PO Jerzy Wcisła z Elbląga, zwolennik przekopania mierzei.

 

– Sam słyszałem opinię z Urzędu Morskiego w Gdyni, że 880 mln zł może kosztować tylko pierwszy etap budowy, czyli sam kanał żeglugowy, a przypomnieć należy, że całość została podzielona na trzy etapy – mówił Wcisła. – Zatem co będzie z pogłębieniem rzeki Elbląg, budową torów wodnych na Zalewie Wiślanym, nie mówiąc już o rozbudowie portu w Elblągu? Te wszystkie inwestycje również miały wejść w ramy przekopu. Dawałoby to nam zatem podwojenie kosztów budowy.

 

Jerzy Wcisła: Co będzie z pogłębieniem rzeki Elbląg, budową torów wodnych na Zalewie Wiślanym, nie mówiąc już o rozbudowie portu w Elblągu? Te wszystkie inwestycje również miały wejść w ramy przekopu. Dawałoby to nam zatem podwojenie kosztów budowy.

 

Według oceny Anny Stelmaszyk-Świerczyńskiej, wicedyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni ds. technicznych, która projekt przekopu mierzei zna od podszewki, może on wzrosnąć do 1,2 -1,3 mld zł. – Przy ostatnich dużych przetargach odnotowaliśmy wzrost cen ofert w stosunku do kosztorysów inwestorskich w różnym stopniu – informowała Magdalena Kierzkowska. – Kwota, do jakiej mógłby ewentualnie wzrosnąć koszt budowy kanału, podana przez Annę Stelmaszyk-Świerczyńską, wynikała z wieloletniego doświadczenia przy prowadzeniu postępowań przetargowych w zakresie budowli hydrotechnicznych i była wyłącznie szacunkowa.

 

Zaznaczmy, przetarg na budowę kanału został ogłoszony 31 grudnia 2018 r. Termin otwarcia ofert był przekładany czterokrotnie – pierwszy był wyznaczony na 7 marca tego roku, następnie datę przesunięto na kwiecień – najpierw na 15, a następnie na 25. Potem termin ustalono na 8 maja i ostatecznie na 22 maja. Rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni podkreślała, że przekładanie terminu związane jest głównie z odwołaniami, jakie wpływały do Krajowej Izby Odwoławczej, instytucji pilnującej procedur przetargowych.

 

Dodajmy, że też specyfikacja zamówienia była w czasie przetargu kilkakrotnie korygowana (m.in. po pytaniach zainteresowanych budową firm). Jeszcze pod koniec kwietnia Urząd Morski nie miał żadnych ofert. – Praktyka przetargowa pokazuje, że firmy bardzo często czekają ze złożeniem do ostatniej chwili – mówiła Magdalena Kierzkowska, rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni.

 

Zaznaczmy, kanał żeglugowy przez mierzeję ma stanowić przejście z Zatoki Gdańskiej na polską część Zalewu Wiślanego. Droga ma w założeniu przyczynić się do zwiększenia towarowego przeładunku w porcie w Elblągu i przynieść rozwój turystyki jachtowej na całym akwenie.

 

Tomasz Chudzyński aip

 

COMMENTS