HomePOLSKA

Trybunał Konstytucyjny swym orzeczeniem dot. aborcji pomoże PiS?

Trybunał Konstytucyjny swym orzeczeniem dot. aborcji pomoże PiS?

Senator Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Karczewski powiedział, że ochrona życia jest najważniejsza. Polityk wyraził radość z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Wczoraj Trybunał podkreślając, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju, orzekł, iż tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją.
Stanisław Karczewski, który był gościem Polskiego Radia 24, zapewnił, że rodziny nie pozostaną bez wsparcia. Przypomniał, że PiS zapowiedziało powołanie komisji, która zmodyfikuje prawo.
“Po drugie każda kobieta rodząca dziecko zdrowe, ale przede wszystkim chore, będzie miała bardzo silne wsparcie państwa” – zapewnił senator.
Stanisław Karczewski dodał, że w ostatnich latach dokonała się zmiana mentalna w świadomości Polaków w sprawie życia i aborcji.
Trybunał Konstytucyjny uznał wczoraj, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożyła w 2019 roku grupa ponad stu posłów PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji.
Trybunał analizował zapisy ustawy z 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Pozwalały one na zabicie dziecka nienarodzonego ze względu na stwierdzoną prenatalnie niepełnosprawność lub chorobę. Orzeczenie o niezgodności tych zapisów z konstytucją zapadło większością głosów.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24, wczesn./d Wj/w zr

COMMENTS