HomeŚwiat

Słowacja wprowadza godzinę policyjną

Słowacja wprowadza godzinę policyjną

Premier Słowacji Igor Matovič ogłosił, że kraj wprowadzi nocny zakaz przemieszczania się. Rozwiązanie ma pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa w tym kraju.

“Od soboty obowiązywać będzie godzina policyjna” – poinformował premier. Zakaz przemieszczania się ma obowiązywać od godz. 1 do godz. 5. Przez resztę dnia Słowacy będą mogli wychodzić z domu jedynie na wizyty lekarskie, załatwianie spraw, pracę, zakupy spożywcze, spacery na łonie natury lub ze zwierzętami domowymi. Jest też kilka innych wyjątków. Premier zapewnia, że nie będzie trzeba udowadniać, dlaczego wyszło się z domu.

W kilku obszarach wysokiego ryzyka Słowacy będą mogli opuszczać dom tylko pod warunkiem pomyślnego przejścia testu na koronawirusa. Są one bezpłatne w całym kraju, może je wykonać każda chętna osoba.

Godzina policyjna ma obowiązywać do 1 listopada, ale rząd nie wyklucza jej przedłużenia. Od początku października w kraju trwa stan wyjątkowy, rząd zamknął baseny i siłownie, zakazał imprez masowych, a nauka w szkołach średnich odbywa się przez internet.

Na Słowacji do tej pory odnotowano 35 tysięcy zakażeń, z czego 1 728 wczoraj. Kraj liczy blisko 5,5 miliona obywateli.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/AFP/d rydz/w kry

COMMENTS