“Trudna ciąża – od lęku do nadziei” – konferencja naukowa

“Trudna ciąża – od lęku do nadziei” – konferencja naukowa

Naukowcy dyskutują w Warszawie o sposobach ratowania dziecka i matki w przypadku trudnych ciąż.

“Trudna ciąża – od lęku do nadziei”- to trzecia konferencja naukowa z cyklu “W kręgu nauki” organizowana w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej. Patronuje jej arcybiskup Henryk Hoser. Jednym z omawianych zagadnień jest terapia nowotworowa w ciąży.
Onkolog doktor Barbara Kozakiewicz zapewnia, że w świetle współczesnych danych, właściwie prowadzone leczenie daje ogromne szanse na wyleczenie pacjentki i urodzenie przez nią zdrowego dziecka. “Fundamentem prawidłowej opieki nad ciężarną kobietą powinien być odpowiedni dobór leków i intensywna kontrola nad prawidłowym rozwojem płodu” – wyjaśnia. Jej zdaniem, najwięcej zależy od postawy personelu medycznego.
Podobnego zdania jest doktor Barbara Kozakiewicz, która wskazuje na znaczenie, jakie dla sukcesu terapii ma poświęcenie położnych. Misja personelu nie może przecież polegać na doprowadzeniu do aborcji, podkreśla.
Naukowcy omawiają też takie kwestie, jak: in vitro, poronienia, godność matki i dziecka, także niepełnosprawnego.
Genetyk profesor Alina T. Midro podkreśla, że osoby niepełnosprawne nie są ciężarem dla społeczeństwa. Przekonuje, że mają one mnóstwo zalet, talentów. Współczesne społeczeństwa nie potrafią ich dostrzec i z nich korzystać, dodaje. Jako przykład profesor Midro wskazała osoby z zespołem downa. Przekonuje, że cechuje je wysoka inteligencja emocjonalna, którą można wykorzystać w budowie dobra wspólnego. “Eugenika nie jest wyjściem” – dodaje. Jej zdaniem wsparciem może być system wychowawczy stworzony przez włoską lekarkę Marię Montessori.
Patronem naukowym konferencji “Trudna ciąża – od lęku do nadziei” jest Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich.

(IAR)/KAICOMMENTS

WORDPRESS: 0