11 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Timmermanns w Warszawie. „Dalsza wymiana poglądów”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Warszawie gości wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Rano (ok. 9.20) rozpoczęło się jego spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Zaplanowano też rozmowy z premierem, prezesami Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, a także przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, resortu sprawiedliwości oraz środowisk prawniczych i akademickich.

Jak informował MSZ, celem wizyty jest dalsza wymiana poglądów przedstawicieli Polski i Komisji Europejskiej na kwestie związane w szczególności z przebiegiem i założeniami reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Według resortu dyplomacji, wizyta Fransa Timmermansa jest także „wyrazem obustronnej chęci dalszego zbliżania stanowisk” w zakresie praworządności.
Od początku roku zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i szef dyplomacji Jacek Czaputowicz kilkukrotnie spotykali się z przewodniczącym i wiceprzewodniczącym Komisji, aby omówić zmiany w systemie sądownictwa w Polsce.

„Nie oczekujemy żadnych konkretnych decyzji, że zostanie coś ogłoszone, natomiast jest to kontynuowanie dialogu” – tak o wizycie Fransa Timmermansa w Polsce mówił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Pod koniec grudnia Komisja Europejska uruchomiła procedurę z artykułu 7. unijnego traktatu, przewidującego w ostateczności możliwość nałożenia sankcji na kraj „poważnie i stale” naruszający wartości europejskie.

Bruksela kwestionuje założenia zmian w Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa, sądach powszechnych i Trybunale Konstytucyjnym. W swych rekomendacjach Komisja Europejska wzywała polski rząd między innymi do odstąpienia od skargi nadzwyczajnej, niewygaszania mandatów sędziów-członków KRS oraz ich wyboru przez środowiska sędziowskie, zrównania wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów kobiet i mężczyzn oraz opublikowania i wdrożenia wszystkich orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Pod koniec marca posłowie PiS zgłosili w Sejmie projekty ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusie jego sędziów. Propozycje przewidują zrównanie wieku przechodzenia sędziów w stan spoczynku do 65 lat bez względu na płeć oraz publikację trzech nieopublikowanych dotąd wyroków TK z adnotacją, że zostały one wydane z naruszeniem prawa. Ponadto – w myśl jednego z projektów – minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/S./Białek/wcześn./dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520