HomePOLSKA

Olszewski: Największe znaczenie miało przemówienie, które Lech Kaczyński wygłosił na wiecu w Tbilisi 12 sierpnia 2008 roku

Olszewski: Największe znaczenie miało przemówienie, które Lech Kaczyński wygłosił na wiecu w Tbilisi 12 sierpnia 2008 roku

Jutro 8. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką.

Były premier Jan Olszewski wspominając prezydenta Lecha Kaczyńskiego powiedział, że obu łączyła wspólna wizja polityczna Europy Środkowo-Wschodniej. Gość radiowej Jedynki podkreślił, że dla niego największe znaczenie miało przemówienie, które Lech Kaczyński wygłosił na wiecu w Tbilisi 12 sierpnia 2008 roku. Wizyta głowy polskiego państwa odbywała się w trakcie wojny, jaką Gruzji wypowiedziała Rosja. Jan Olszewski zaznaczył, że ówczesne stanowisko prezydenta Lecha Kaczyńskiego na pewno pozostanie w historii nie tylko Polski, ale też Europy.

Były premier powiedział też, że w jego opinii pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powinien był powstać dużo wcześniej, jednak jego “powstanie zostało utrącone”. Jan Olszewski dodał, że “tym, którzy do tego przyłożyli rękę, przyniesie to trwałe złe wspomnienie, które będzie ich prześladowało”.

Jutro odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych. Po południu na placu Piłsudskiego w Warszawie zostanie odsłonięty pomnik wszystkich ofiar tragedii smoleńskiej oraz wmurowany kamień węgielny pod pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Informacyjna Agencja Radiowa/PR1/PR1/wg/dabrCOMMENTS