23 C
Chicago
czwartek, 13 czerwca, 2024

Telefoniczna rozmowa prezydentów Polski i Francji – tematem m. in. reforma sądownictwa i stosunki dwustronne

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Reforma sądownictwa w Polsce, przetarg na modernizację polskiej armii i perspektywa spotkania Trójkąta Weimarskiego – to tematy telefonicznej rozmowy prezydentów Polski i Francji. Jak poinformował Polskie Radio szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, rozmowa Andrzeja Dudy z Emmanuelem Macronem trwała prawie godzinę i odbyła się z inicjatywy prezydenta Francji. 

Krzysztof Szczerski wyjaśnił, że na prośbę prezydenta Macrona, prezydent Duda przedstawił sytuację związaną z reformą sądownictwa po swojej decyzji o zawetowaniu ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. Polski prezydent przedstawił też plany swojej inicjatywy ustawodawczej w tym zakresie. Jednocześnie – jak zapewnił minister Szczerski – Andrzej Duda odniósł się krytycznie do działań Komisji Europejskiej w obszarze reformy sądownictwa „jako nieodzwierciedlających rzeczywistego stanu rzeczy”.
Ponadto prezydenci omówili także obecny stan przetargów na modernizację polskiej armii i francuskie oferty prezentowane w nowych przetargach. „Rozmówcy uznali, że wartościowe byłyby w tej sprawie stałe konsultacje obu państw aby uniknąć napięć związanych z brakiem odpowiedniej komunikacji” – przekazał szef gabinetu prezydenta.
Andrzej Duda i Emmanuel Macron rozmawiali także o kalendarzu spotkań zarówno dwustronnych jak i o perspektywie zwołania Trójkąta Weimarskiego. „Uznali, że należy poszukiwać odpowiedniego momentu do ich realizacji tak, by spotkania przyniosły korzystny efekt” – poinformował Krzysztof Szczerski. Pod koniec maja informowano, że prawdopodobną datą spotkania przywódców Polski, Niemiec i Francji będzie koniec sierpnia.
Według Kancelarii Prezydenta, odbyła się w dobrej atmosferze i przedłużyła się znacznie ponad zaplanowany czas. Prezydenci uzgodnili też, że będą utrzymywać stały kontakt i umówili się na kolejna rozmowę na początku września.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520