10.7 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Dieselgate: Rzecznik polskich konsumentów czeka na wyniki badań diesli

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Niemczech przedstawiciele władz centralnych i tamtejszej branży samochodowej dyskutują w Berlinie o przyszłości silników Diesla. Postępowanie dotyczące polskich konsumentów prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Prezes tej instytucji Marek Niechciał powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że urząd bada czy produkt oferowany przez producenta zgadzał się z tym, który był reklamowany. Szef UOKiK-u spodziewa się wyników dopiero za kilka miesięcy. W rozmowie z IAR twierdzi, że instytucja uzależniona jest od wyników badań zewnętrznych laboratoriów. Volkswagen przyznał się do manipulowania danymi na temat emisji zanieczyszczeń, jednak według prezesa urzędu badania są potrzebne na wypadek, gdyby koncern zechciał wycofać się ze swoich deklaracji.
Pozew w tej sprawie trafił do sądu pod koniec września ubiegłego roku. Poszkodowani chcą po 30 tysięcy złotych. Tyle kosztowałoby dostosowanie samochodu tak, żeby spełniał normy emisji spalin.
Producenci samochodów zaproponowali, że do 2018 roku ulepszą oprogramowanie około dwóch milionów pojazdów z silnikami wysokoprężnymi, co ma pomóc w zmniejszeniu emisji tlenków azotu. Rząd nie chce zmuszać niemieckich producentów do drogich przeróbek silników, mogłoby to bowiem negatywnie wpłynąć na ich stan techniczny. Koszt poprawy oprogramowania wyniesie około 300 milionów euro. Ponadto koncerny mają do października tego roku przedstawić konkretne plany skutecznych metod badania emisji spalin.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Karol Tokarczyk / wcześniejsze/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520