HomePOLSKA

Tarczyński (PiS) o 21 tezach przyjętych przez samorządowców w Gdańsku

Tarczyński (PiS) o 21 tezach przyjętych przez samorządowców w Gdańsku

Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że pomysły, które pojawiły się wśród 21 tez o samorządzie ogłoszonych 4 czerwca w Gdańsku, są niekonstytucyjne. W Polskim Radiu 24 polityk odniósł między innymi się do propozycji przekazania majątku Skarbu Państwa lokalnym organom władzy. Dominik Tarczyński uważa, że to rozwiązania skopiowane z niemieckiego ustroju.

“To jest rozgrabienie tego wszystkiego, czym zarządza rząd. Takie rozwiązania mogą być w Niemczech, ale nie w Polsce” – stwierdził gość Polskiego Radia 24. Zdaniem posła Prawa i Sprawiedliwości takie propozycje pojawiły się dopiero teraz ze względu na to, że wcześniej opozycja wygrywała ogólnopolskie wybory do parlamentu. “Propozycją, by zcedować pieniądze do samorządów, zaczęli się zajmować, jak przegrali” – dodał Dominik Tarczyński.

Polityk skrytykował też propozycję umożliwienia samorządom kształtowania własnej polityki podatkowej i prowadzenia działalności gospodarczej. Zdaniem Dominika Tarczyńskiego ten i inne pomysły zawarte w podpisanym przez samorządowców dokumencie są nie do przyjęcia w polskim porządku konstytucyjnym i łamią zasady praworządności.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/pr24/hm/kj

COMMENTS