13.5 C
Chicago
czwartek, 2 maja, 2024

Gubala Marszałkiem Parady 3. Maja w Chicago

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

CHICAGO: (in. wł.) :  Tegoroczna Parada z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja ma charakter wirtualny. W tym roku zbiorowym Marszałkiem Parady 3 Maja, która odbyła się w sobotę 1 maja, 2021 roku w siedzibie Zwiazku Klubów Polskich – organizatora Parady –  są weterani II wojny światowej. Organizacje weterańskie reprezentował 92. letni Tadeusz Gubala. Uczestnicy słuchali z uwagą jego przemówienia na temat ważności celebrowania polskości na emigracji i obchodów kilku ważnych rocznic.

Na zdjęciu: Jan Kopeć, Prezes Związku Klubów Polskich i Przewodniczący Komitetu Parady 3. Majowej (l.) z Marszałkiem Tadeuszem Gubala, Panią Bozenna Haszlakiewicz, członkiem Komitetu Parady i Dyrektorem w Kongresie Polonii Amerykańskiej na stan Illinois, Sekretarzem Stanu Illinos Jesse White „Friend of Polonia” oraz radnym miasta Chicago – Arielem Reboyrasem. 

W piątek w Muzeum Polskim w Ameryce attache obrony z ambasady RP w Waszyngtonie generał Cezary Wiśniewski wręczył weteranom awanse wojskowe. Miało to miejsce podczas otwarcia wystawy o Armii Krajowej i Stowarzyszeniu Byłych Żołnierzy AK w USA przygotowanej przez Tadeusza Gubałę.

Po zakończeniu tegorocznej Parady rozmawialiśmy wraz z Radnym Arielem Reboyrasem i Marszałkiem Parady Tadeuszem Gubalą o jego niezwykle ciekawej historii jako weterana II wojny światowej, o jego przyjeżdzie do USA w roku 1950., studia na Uniwersytecie Illinois w Chicago, potem studiach inżynierskich na Uniwersytecie – Illinois Institute of Technology, o jego osiągnięciach zawodowych, o zaangażowaniu dla Polonii.

Marszałek Tadeusz Gubala ma znakomitą pamięć, opowiada z wielką werwą i optymizmem. Co kilka lat jeździ do Polski, aby uczestniczyć w ważnych wydarzeniach historycznych i jak powiedział „szlifować”: jezyk polski.

Hasłem tegorocznej parady 3. Maja jest hasło: „Do not Be Afraid”/”Nie lękajcie się”

Społeczność polsko-amerykańska w Chicago łączy w swoich programach 230. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej w świecie konstytucji, 130. rocznicę parady w Chicago, ogłoszony przez Sejm RP i Sejm Litwy Rok 2021 „Rokiem Konstytucji 3 Maja” oraz 100. rocznicę powstania Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej.

Do obchodów majowych właczyly się polskie szkoły, kościoły, biznesy które dekorowano na białe – czerwone kolory i polonijne organizacje.W czasie tegorocznej Parady wręczono nagrody zwycięzcom rożnych konkursów: młodzieży, przedstawicielom biznesu za najpiękniejsze dekoracje.

Wiele cennych nagród ufundowały polonijne biznesy: Polsko Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago reprezentowany przez Małgorzatę Bąk-Guzik, Konsula RP w Chicago i Piotra Semeniuka, Wicekonsula RP.

Wczesniej odbyły się wybory Królowej Parady 2021. Królowa Paulina Kosinska,

Pierwsza Dama Dworu oraz Miss Foto Monica Lebensztejn,  dwie Drugie Damy Dworu

Gabrielle Piechota Katarzyna Giba oraz Miss Publiczności

Agnieszka Daniłowska z klasą reprezentują Polonie na kolejnych uroczystościach.

Przyjacielem tegorocznej Parady został wybrany szanowany Sekretarz Stanu Illinois-Jesse White, o którym napiszę więcej w kolejnym artykule.

W czasie wirtualnej parady wystąpił zespół Rzepicha działający przy Związku Klubów Polskich; młodzież z Akademii Muzycznej działąjącej przy Polsko-Amerykańskiej Orkiestrze Symfonicznej im. Jana Ignacego Paderewskiego (PASO); litewski zespół taneczny i solistka – prezentujący środowisko litewskie.

Zespół Rzepicha, działający przy Związku Klubów Polskich (po lewej) i Litewski Zepół Taneczny, działający w Lemont na południu aglomeracji chiocagowskiej.

Parada z okazji Konstytucji 3. Maja jest koordynowana przez Komitet Parady 3. Majowej działający przy Związku Klubów Polskich w Chicago. Jej przewodniczącym jest prezes Jan Kopeć. Paradę prowdziła harcmistrz Barbara Chałko, była praciownik biura Skarbnika stanu Illinois.

Rzeczniczką prasową Komitetu Parady jest Dr. Łucja Mirowska-Kopec, którą często można zobaczyć w akcji w czasie różnych uroczystości. Ona także dokonała podsumowania tegorocznej parady i zaprosiła uczestników parady do udziału w przyszłej Paradzie w 2022 roku, która ma się odbyć w centrum Chicago wzdłuż ulicy Columbus Drive.

W niedziełę, 2 maja odbyło się złożenie wieńców przy pomniku Tadeusza Kościuszko w centrum Chicago. W uroczystości organizowanej przez Związek Narodowy Polski – prezesa Franka Spule – przy współpracy z Konsulatem RP w Chicago, Konsulatem Litwy, Gwardią Narodowa stanu Illinois wzięlo udział wielu przedstawicieli Polonii.

W niedzielę odbyła sie uroczysta msza święta w Kosciele św. Trójcy, poświęcona obchodom rocznicy Konstytucji 3. Maja, Dniu Polonii i Polaków Za Granicą i Dniowi Flagi Polskiej.

Kolejne wydarzenia są zaplanowane na poniedziałek 3 maja. Wśród nich jest podniesienie flagi polskiej i amerykańskiej na Daley Plaza, w centrum Chicago, potem będą wręczane różne odznaczenia z okazji Dnia Konstytucji 3 maja.

Polonijna Parada w Chicago jest wciąż największym tego rodzaju wydarzeniem polonijnym na świecie. Pierwsza parada w Chicago odbyła się w roku 1891, w setną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Parada 3. Majowa jednoczy ludzi bez względu na poglądy społeczne, polityczne, czy zainteresowania. Parada łączy różnych przedstawicieli grup Polonii: od weteranów II wojny światowej, poprzez dzieci, młodziez, przedstawiceli świata biznesu, harcerzy, zespoły muzyczne, taneczne ludowe, po organizacje polonijne. Przyciąga także uwagę przywódców w Chicago, w powiecie Cook i w całym stanie Illinois.

Teatr Nasz wystawia spektakle „Balu w operze” Juliana Tuwima i „Zemsty” Aleksandra Fredry od piątu do niedzieli.

Uroczystości polonijne w Chicago zamknie 3 maja szereg polonijnych wydarzeń: ceremonia podniesienia flag narodowych polskiej i litewskiej przy prestiżowej Daley Plaza z udziałem orkiestry reprezentacyjnej armii amerykańskiej, Gwardii Narodowej stanu Illinois, przedstawicieli konsulatów obydwu krajów w Chicago i Stowarzyszenia Ułanów im. T. Kościuszki.

Autor artykułu z Danielem Pogorzelskim w czasie Parady 3. Maja w Związku Klubów Polskich. Daniel jest polonijnym historykiem i jednocześnie pracownikiem biura Skarbnika stanu Illinois. Będzie koordynował organizowany przez Chicagowską Bublioteke Publiczna panel literacki „Being Polish in Chicago”/”Bycie Polakiem w Chicago” w poniedziałek wieczorem.

Tekst i zdjęcia @ Andrzej Mikołajczyk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520