HomeŚwiat

Sycylia: Areszty za łapówki w przetargach w służbie zdrowia

Sycylia: Areszty za łapówki w przetargach w służbie zdrowia

Włoska policja finansowa uniemożliwiła zawarcie umów na dostawę i konserwację sprzętu medycznego na Sycylii opiewających na miliony euro. W wyniku operacji, której nadano kryptonim “Siostra Służba Zdrowia”, pod zarzutem korupcji aresztowano dziesięć osób.

Śledztwem objęto przedsiębiorców i urzędników publicznych. Wręczali oni i przyjmowali nielegalne gratyfikacje w przetargach na kwotę 600 milionów euro, ogłoszonych przez sanitarne władze regionu. Wśród aresztowanych jest koordynator do spraw epidemii koronawirusa – Antonio Candela – oraz dyrektor Agencji Usług Publicznych – Fabio Damiani. Candela w przeszłości był inicjatorem działań na rzecz transparentności i legalności. Dzięki niemu unieważniono szereg przetargów, co pozwoliło regionowi na zaoszczędzenie 54 milinów euro.

Sędzia śledczy zarządził także zapobiegawcze zajęcie siedmiu spółek na Sycylii i w Lombardii oraz gotówki – 160 tys. euro – czyli równowartości wręczonych już łapówek. Te jednak w sumie miały wynieść aż 1 800 000 euro. Przetargi obejmowały dostawę i konserwację sprzętu elektromedycznego oraz usługi sprzątania w placówkach służby zdrowia.

IAR/ #Rzepczak/Rzym/i mg/w hm

COMMENTS