HomePILNE

Szwecja: Szokujące praktyki! Staruszkom zakażonym koronawirusem zamiast terapii oferuje się śmiertelny koktajl!

Szwecja: Szokujące praktyki! Staruszkom zakażonym koronawirusem zamiast terapii oferuje się śmiertelny koktajl!

O szokujących praktykach wobec starszych ludzi zakażonych koronawirusem w Szwecji pisze największa gazeta w tym kraju. Opisuje podawanie morfiny zamiast tlenu, co przyspiesza śmierć pacjentów.

Zamiast leczniczych kroplówek, podawania tlenu oraz przeciwzakrzepowych leków, wielu starszym osobom, w tym pensjonariuszom domów opieki społecznej zakażonych koronawirusem w Szwecji dawano morfinę i inne specyfiki, które kończyły ich życie. Takie praktyki potwierdza profesor geriatrii Yngve Gustafson, który nazywa je „aktywną eutanazją”. Dodaje on, że odsetek starszych osób leczonych w szpitalnych oddziałach intensywnej terapii z pomocą respiratorów jest niższy, choć to ci właśnie ludzie są najbardziej zagrożeni i dotknięci wirusem. To oni są najczęściej ofiarami zarazy, co oznacza, że państwo zdecydowało się zrezygnować z ich leczenia – dodaje Gustafson.

 

Potwierdza taką opinię gazecie “Dagens Nyheter” lekarz ze Szpitala Uniwersyteckiego Karolinska w Sztokholmie, który zastrzegł sobie anonimowość. Mówi on, że tak zwany “paliatywny koktajl” , który zawiera środki uspokajające i przeciwbólowe stosuje się na dużą skalę wobec zakażonych wirusem w szpitalach i domach opieki społecznej. Wszyscy o tym wiedzą, ale o tym delikatnym problemie w swoim gronie się nie rozmawia, mówi informator gazety i dodaje, że wspomniany koktajl zawiera zwykle takie środki, jak morfinę, haldol i midazolam.

 

Wielu zakażonych traktuje się tak, jak ludzi w ostatnim stadium choroby nowotworowej. Krewni często nic o tym nie wiedzą, bo nadal obowiązuje zakaz odwiedzin. Etyka pozostaje na boku, takie sposoby traktowania chorych wspomniany informator uznaje za nielegalne i jego zdaniem być może terapia tlenem ( przy pomocy respiratora) uratowałaby wielu zakażonym wirusem życie. Gazeta opisuje historię 81-letniego Jana Anderssona. Ten pensjonariusz domu opieki społecznej w Maersta niedaleko Sztokholmem został zakażony koronawirusem pod koniec marca.

 

Jego syn Thomas Andersson opisuje, że bez zgody pacjenta i bez informowania rodziny lekarz kazał pielęgniarce zastosować wobec 81-latka opiekę paliatywną z morfiną. Na szczęście dowiedział się o tym jego syn, zaczął działać i wymusił na personelu medycznym, by ojcu podano kroplówkę oraz lekarstwa, a nie morfinę. Okazało się, że staruszek szybko wyzdrowiał i dziś ma się całkiem dobrze. Na dowód pozował wraz z synem do zdjęcia, które zamieszczono w gazecie Nie wiadomo, jaka jest skala tych praktyk. Wiadomo jednak, że mniej więcej połowa wszystkich zmarłych w z powodu koronawirusa w Szwecji to ludzie powyżej 70 lat i mieszkali oni głównie w domach opieki dla osób starszych.

 

aip

COMMENTS