31.5 C
Chicago
wtorek, 18 czerwca, 2024

„Sueddeutsche Zeitung”: Andrzej Duda kwestionuje ustalenia szczytu NATO w Newport

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nowy prezydent Polski czuje się zagrożony przez Rosję i chce, by w Europie Środkowo-Wschodniej stacjonowało więcej oddziałow NATO – pisze „Sueddeutsche Zeitung”. Jednak według tej wpływowej niemieckiej gazety, krytyka Andrzeja Dudy jest skierowana nie tylko w stronę Rosji.
Jak pisze autor komentarza Daniel Broessler, prezydent Duda zapowiada, że już podczas przyszłorocznego szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Warszawie przywódcy państw i rządów krajów członkowskich podejmą decyzję o zwiększeniu liczby żołnierzy NATO w Polsce i innych krajach regionu. Oznaczałoby to znaczącą zmianę w stosunku do ustaleń, które zapadły podczas szczytu w Newport w zeszłym roku. Tym samym – zdaniem niemieckiej gazety – ta zapowiedź Andrzeja Dudy jest w istocie skierowana przeciwko sojusznikom.
Komentator „Sueddeutsche Zeitung” uważa, że nowy prezydent Polski, mówiąc o „Newport Plus”, w rzeczywistości kwestionuje wypracowany z wielkim trudem kompromis z Newport. Nie podoba mu się żadne z ubiegłorocznych ustaleń, na które kraje NATO zgodziły się kilka miesięcy po zaanektowaniu przez Rosję Krymu i po wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy. Andrzej Duda zdaje się nie przyjmować do wiadomości, że ustalenia te brały pod uwagę z jednej strony fakt, iż wschodnioeuropejscy członkowie NATO czują się zagrożeni przez agresywne działania Rosji, z drugiej zaś, że inni członkowie Sojuszu obawiają się nowej spirali zbrojeń – pisze Daniel Broessler.
Jak podkreśla niemiecki publicysta, prezydent Duda, który wkrótce otrzyma zapewne wsparcie od nowego, narodowo-konserwatywnego rządu, obawia się, że kroki podjęte przez NATO mogą okazać się niewystarczające w razie ewentualnego ataku ze strony Rosji. „Obecny rząd, który też chciałby większej obecności NATO, rozumie, że w Sojuszu obowiązuje zasada jednomyślności i nawet szczególna rola Stanów Zjednoczonych nie jest w stanie tego zmienić” – pisze Daniel Broessler w „Sueddeutsche Zeitung”

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520