HomePOLSKA

“Sterylne zaprzysiężenie”. Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w reżimie sanitarnym

“Sterylne zaprzysiężenie”. Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w reżimie sanitarnym

O godzinie 10 w Sejmie rozpocznie się Zgromadzenie Narodowe podczas którego prezydent Andrzej Duda zostanie zaprzysiężony na II kadencję. W związku z pandemią koronawirusa wydarzenie odbędzie się w reżimie sanitarnym. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska z Prawa i Sprawiedliwości mówi, że wszyscy uczestnicy uroczystości będą mieli mierzoną temperaturę oraz otrzymają pakiet bezpieczeństwa. Dodaje, że będzie on składał się z płynu do dezynfekcji rąk, rękawiczek oraz maseczki PP3, która zabezpiecza zarówno jej użytkownika, jak i osobę z jego otoczenia. Małgorzata Gosiewska zwróciła się z prośbą do parlamentarzystów, aby zastosowali się do zaleceń i założyli maseczki.

Zgodnie z procedurami sanitarno-epidemiologicznymi, wydzielono osobne wejścia dla uczestników uroczystości. Członkowie Zgromadzenia Narodowego będą wchodzić do gmachu parlamentu przez ogrody sejmowe, natomiast dla gości i korpusu dyplomatycznego przeznaczono inne wejścia. Prezydent i premier skorzystają z wejścia głównego. W związku ze Zgromadzeniem Narodowym parlamentarzystom umożliwiono też przeprowadzenie testów na ewentualną obecność koronawirusa.

W Zgromadzeniu weźmie udział większość parlamentarzystów PiS, PSL-Koalicji Polskiej, Lewicy i Konfederacji. Jedynie klub Koalicji Obywatelskiej będzie uczestniczył w okrojonym składzie. Władze KO zdecydowały, że klub będzie reprezentować kilkunastoosobowa delegacja.

 

*

 

Dziś odbędzie się uroczystość zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym. W ten sposób oficjalnie rozpocznie się druga pięcioletnia kadencja prezydenta Andrzeja Dudy. Oprócz posłów i senatorów w wydarzeniu wezmą udział również zaproszeni goście: rodzina prezydenta, członkowie rządu oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska z PiS mówi, że Zgromadzenie Narodowe rozpocznie się o godzinie 10 odśpiewaniem hymnu. Następnie prezydent zostanie poproszony przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek o złożenie przysięgi. Marszałek Sejmu będzie odczytywała kolejne fragmenty przysięgi, a Andrzej Duda będzie powtarzał za nią. Następnie prezydent wygłosi orędzie. Gosiewska dodaje, że Zgromadzenie zakończy się odczytaniem protokołu.

Po zakończeniu Zgromadzenia Narodowego para prezydencka złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w Parlamencie Narodowym, tablicą upamiętniającą posłów na Sejm poległych podczas II wojny światowej oraz tablicą upamiętniającą parlamentarzystów – ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Prezydent spotka się też z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu.

Z uwagi na epidemię koronawirusa podczas uroczystości będą obowiązywać szczególne środki ostrożności. Parlamentarzyści i zaproszeni goście będą mieć mierzoną temperaturę oraz otrzymają pakiety bezpieczeństwa: maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji rąk.

 


IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Fabisiak/w kry

COMMENTS