HomePOLSKAŚląskie

Spodek kończy 45 lat. Jak wyglądał w budowie?

Spodek kończy 45 lat. Jak wyglądał w budowie?

Katowicki Spodek kończy 45 lat. Mimo wieku, wciąż pozostaje jednym z najciekawszych konstrukcyjnie obiektów w Katowicach.

Spodek należy do jednych z pierwszych w skali światowej obiektów z dachem zrealizowanych w koncepcji tensegrity. Konstrukcja stalowa kopuły waży 300 ton i połączona jest z zewnętrznym stalowym pierścieniem za pomocą 120 lin nośnych w formie prętowo-cięgnowych kratownic, na których osadzone jest pokrycie dachowe. Spodek oficjalnie do użytku oddano 9 maja 1971.

spodek4

spodek5

spodek1

Pomysł stworzenia hali widowiskowo-sportowej na terenie Katowic pojawił się w latach 50-tych. Początkowo obiekt miał znajdować się poza ścisłym centrum. Ostatecznie jednak zadecydowano, już po obejrzeniu projektu, że obiekt stanie w pobliżu ścisłego centrum, na miejscu dawnej hałdy hutniczej. Konkurs na wykonanie hali w 1959 roku ogłosiło Stowarzyszenie Architektów Polskich Zwycięzcą konkursu został zespół projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy, reprezentowany przez architektów Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego.

Wykonawcą konstrukcji był Andrzej Żórawski, według projektu podobnie zawieszonego dachu warszawskiego Supersamu projektu Wacława Zalewskiego zrealizowanego w 1962. Budowa ruszyła 1964 roku, przerwano ja jednak na 18 miesięcy. Powodem przerwy w budowie były, niepotwierdzone, podejrzenia o błędy konstrukcyjne. Budowę ukończono wiosną 1971 roku, a 9 maja odbyło się oficjalne oddanie obiektu do użytku. Choć na inwestycję początkowo przeznaczono 200 mln zł, jednak ostateczny koszt wyniósł ok. 800 mln zł.

spodek2

 

Przez lata Spodek modernizowano i unowocześniano. W 2008 zamontowany został system klimatyzacyjny a 2009 powiększono widownię – nowością były siedzenia wysuwane na płytę boiska oraz loże VIP. Pojawiło się również nowoczesne oświetlenie, umożliwiające przeprowadzanie transmisji telewizyjnych w technologii HD oraz ogromny ekran diodowy w kształcie walca.

, foto fotopolska.eu (aip)

 

COMMENTS