13.8 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Schetyna: Ustawa o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym jest kagańcem na sędziów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna powiedział, że ustawa o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym jest kagańcem na sędziów. Komisja sprawiedliwości i praw człowieka zakończyła nad ranem prace na tym projektem. Przyjęła 22 poprawki zgłoszone przez posłów Zjednoczonej Prawicy. Odrzuciła ponad 80 poprawek opozycji.

Grzegorz Schetyna w radiowej Trójce uznał, że wniesione poprawki, to jak wyprowadzanie kozy z małego mieszkania. „To jest kaganiec na sędziów i na sądy, uderzenie w ich niezawisłość, zabranie niezależności” – powiedział przewodniczący PO.

Projekt ustawy będzie procedowany od 10:30, kiedy to prace rozpocznie Sejm. Odrzucone poprawki partii opozycyjnych mają być przedstawione w drugim czytaniu w niższej izbie parlamentu jako wnioski mniejszości. Za ogólnym przyjęciem projektu opowiedziało się 14 posłów, przeciw było 10.

Projekt nowelizacji zwiększa między innymi zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych. Poszerza także kompetencje Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego o rozstrzyganie spraw w przypadku procesowego kwestionowania statusu sędziego lub jego uprawnień do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Ponadto zakłada, między innymi, wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Chodzi na przykład o działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego.

Do ustawy zostanie dołączona preambuła wykreślono zapis, który potencjalnie mógł być odebrany, jako zakaz zadawania przez sędziów pytań prejudycjalnych. Wykreślono też punkt mówiący o obowiązku składania przez sędziów oświadczenia dotyczącego aktywności w internecie na portalach społecznościowych czy prowadzenia stron internetowych.

 

*

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha powiedział, że zmiany dotyczące projektu ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym usuwają wcześniejsze wątpliwości.
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka opowiedziała się za dalszym procedowaniem projektu ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Przyjęła 22 poprawki zgłoszone przez posłów Zjednoczonej Prawicy. Odrzucono ponad 80 poprawek opozycji, które mają być przedstawione w drugim czytaniu w Sejmie jako wnioski mniejszości. Za ogólnym przyjęciem projektu opowiedziało się 14 posłów, przeciw było 10.

Jak podkreślił Paweł Mucha w radiowej Jedynce – zmiany uwzględniają głosy krytyczne:
„Jestem przekonany, że te prace które miały miejsce w ostatnich godzinach to są dobre zmiany” – podkreślił polityk.

„Mówiłem o tym wcześniej, że można się spodziewać, że w toku prac komisji będą dyskusje dotyczące poszczególnych przepisów i myślę, że te zmiany, które zostały zgłoszone przez obóz Zjednoczonej Prawicy, wcześniej wydyskutowane w ramach tego obozu – one też usuwają wątpliwości, które były zgłaszane, uwzględniają także te głosy krytyczne, które były co do poszczególnych sformułowań” – dodał Paweł Mucha.

Projekt nowelizacji zwiększa m.in. zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych. Poszerza także kompetencje Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego o rozstrzyganie spraw w przypadku procesowego kwestionowania statusu sędziego lub jego uprawnień do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Ponadto zakłada, między innymi, wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Chodzi na przykład o działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego.

 

IAR/wcześ./PR1/sp/kj

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/PR3&IAR wcześniejsze/Wj/wk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520