4.2 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Film dokumentalny „Kraina miodu” w kinach. Obraz ukazuje zanikającą tradycję szacunku do pszczół i traktowania ich jak partnerów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Film dokumentalny „Kraina miodu” w reżyserii Ljubomira Stefanova i Tamary Kotevskiej od dziś w kinach. Film, który otrzymał między innymi nagrodę główną 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, jest opowieścią o Hatidze, hodującej pszczoły w opustoszałej macedońskiej wiosce, która jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy. Obraz ukazuje też zanikającą tradycję szacunku do pszczół i traktowania ich jak partnerów, a nie poddanych człowiekowi niewolników produkujących miód.

Reżyser Ljubomir Stefanov wyjaśnia że jego film opowiada o prawdziwej historii z ważnym przesłaniem dotyczącym ochrony przyrody. „Dzisiaj – mówi – mamy wiele problemów środowiskowych, nawet pszczoły są problemem. Ten film jest zaadresowany do tych, którzy nadużywają bogactw naturalnych. To bardzo prosta historia, ale pokazuje ten rodzaj chciwości, który ma każdy z nas, i który jest źródłem prawdopodobnie wszystkich problemów ze środowiskiem, które dzisiaj mamy”- podkreśla.

Dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity Artur Liebhart wyjaśnia, że „Kraina miodu” to film z ważnym przesłaniem, który docenili filmowcy ze Stanów Zjednoczonych. „To jest film o stylu życia, przede wszystkim o tym że nie pieniądze i nie pogoń za nimi daje nam szansę na dobre szczęśliwe życie zgodnie z naturą” – podkreśla dyrektor Liebhart. „Kraina miodu” została na tyle doceniona przez członków amerykańskiej Akademii Filmowej, że fil znalazł się na „short” liście oscarowej w dwóch kategoriach: filmów dokumentalnych i filmów pełnometrażowych nieanglojęzycznych.

Artur Liebhart dodaje, że film jest ważnym głosem na temat próby zachowania równowagi między działaniem człowieka a naturą. Hatidze pokazuje, że zbierając miód od swoich jak i dzikich pszczół zawsze zostawia im połowę miodu. To przypomnienie o zasadzie „żebyśmy z życia i dla swojego życia nie brali wszystkiego ale zostawiali też coś innym” – tłumaczy dyrektor Liebhart.

Film „Kraina miodu” został nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy europejski film dokumentalny, z kolei na festiwalu w Sundance otrzymał Główną Nagrodę Jury za najlepszy zagraniczny film dokumentalny.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Witold Banach/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520