HomeKultura

Trzy scenariusze filmów historycznych z głównymi nagrodami konkursu ministerstwa kultury

Trzy scenariusze filmów historycznych z głównymi nagrodami konkursu ministerstwa kultury

Trzy scenariusze filmów fabularnych z zakresu historii Polski z głównymi nagrodami konkursu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To “Sanatorium im. Gorkiego” Roberta Glińskiego, “Bruno Schulz – gra w śmierć” Marka Ławrynowicza i “Sokół” Tomasza Klimali.

Trzy zwycięskie scenariusze zostały wyróżnione spośród 8 prac, które już wcześniej otrzymały ministerialne stypendia. Wicepremier i minister kultury profesor Piotr Gliński podkreślił, że konkurs został ogłoszony po raz pierwszy a oczekiwania organizatorów zostały spełnione, gdyż do wstępnego etapu zgłoszono 856 pomysłów na film.
“W zasobie scenariuszowym według decyzji jury jest 111 pomysłów scenariuszowych. (…) Poziom był wysoki, te pomysły i te prace były nie tylko ciekawe, ale już po prostu dojrzałe” – mówił wicepremier.

Minister Piotr Gliński powiedział, że choć barierą jest wciąż finansowanie filmów, to – jak zapewnił – realizacja scenariuszy powinna odbyć się “jak najszybciej”. W ciągu miesiąca ma zostać przekazana informacja dotycząca szczegółów organizacji produkcji filmów.

Przewodniczący komisji konkursowej Jarosław Sokół podkreślił, że jurorzy oceniali przede wszystkim kryterium warsztatowe. “Zadawaliśmy sobie pytanie nie o to, czy temat jest słuszny, bo wiele było słusznych tematów i czasem trudno odróżnić ich atrakcyjność od przedstawionej opowieści. Skupialiśmy się wyłącznie na tym czy w nadesłanym tekście jest zawarta obietnica przyszłego filmu” – wyjaśniał Jarosław Sokół.

Autor nagrodzonego scenariusza Marek Ławrynowicz mówił, że jego praca dotyczy ostatniego okresu życia Brunona Schulza. Marek Ławrynowicz zaznaczył, że chciał zwrócić uwagę na “piekielny splot” różnych okoliczności w ostatnim okresie życia pochodzącego z Drohobycza polskiego prozaika pochodzenia żydowskiego. Jak przypomniał scenarzysta, Bruno Schulz przed śmiercią w 1942 roku miał już fałszywe dokumenty niezbędne do ucieczki z drohobyckiego getta.

“Była grupa polskich pisarzy z Zofią Nałkowską, Tadeuszem Brezą, Kazimierzem Truchanowskim, która próbowała go ocalić. I jego dzieje w getcie, i historia tej nieudanej próby uratowania go tworzą naprawdę bardzo dramatyczny splot okoliczności” – mówił Marek Ławrynowicz.

Wyróżnieni autorzy scenariuszy otrzymali równorzędne nagrody w wysokości 30 tysięcy złotych brutto. Robert Gliński przekazał swoje wyróżnienie w całości na cele charytatywne. Jego scenariusz “Sanatorium im. Gorkiego” to opowieść o losach jednego z polskich oficerów, uwięzionego przez Sowietów w Kozielsku.

Trzeci nagrodzony scenariusz Tomasza Klimali “Sokół” dotyczy Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/sk

 

COMMENTS