HomePOLSKA

Polska stara się o chiński kapitał na budowę infrastruktury

Polska stara się o chiński kapitał na budowę infrastruktury

Rząd będzie zabiegał o chińskie finansowanie polskiej infrastruktury. W Warszawie rozpoczęła się konferencja ministrów transportu państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin. Inaugurują oni działalność sekretariatu do spraw morskich grupy 16 plus 1.

Minister Gospodarki Morskiej Marek Gróbarczyk pytany przez Informacyjną Agencję Radiową o możliwe zaangażowanie chińskiego kapitały w budowę infrastruktury, nie wykluczył takiej możliwości. Jego zdaniem wszystko zależy od biznesowej opłacalności takich działań. Szef resortu gospodarki morskiej nie wykluczył też większościowego zaangażowania chińskiego kapitału, choć dodał, iż polskie podmioty powinny mieć większość w przedsięwzięciach infrastrukturalnych.

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk powiedział, że zaangażowanie chińskich pieniędzy jest możliwe w przypadku budowy dróg. Jak dodał, ministerstwo wyznacza listę inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, w które będą mogły inwestować podmioty zagraniczne. Minister Adamczyk nie wykluczył także zaangażowania chińskich środków w budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dodał też, że modernizacja kolei będzie finansowana z budżetu i pieniędzy unijnych.

Konferencja trwa dwa dni. Pierwszy ma charakter polityczny. Drugi będzie bardziej biznesowy. Wśród tematów będą między innymi żegluga śródlądowa, rola portów morskich w rozwoju gospodarczym czy innowacje w transporcie.

Sekretariat Koordynujący jest ulokowany w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej RP. To instrument współpracy między 16 krajami tej części Europy a Chinami.

IAR / MGMiŻŚ / Karol Tokarczyk / wcześniejsze/sk

COMMENTS