HomeCiekawostki

Saudyjki będą mogły prowadzić motory i ciężarówki

Saudyjki będą mogły prowadzić motory i ciężarówki

Kobiety w Arabii Saudyjskiej będą mogły jeździć na motorach i prowadzić ciężarówki. To kolejne uprawnienia, które otrzymają. Wcześniej Królestwo zniosło zakaz prowadzenia przez kobiety samochodów osobowych.

Historyczna decyzja o tym, że Saudyjki będą mogły zostać kierowcami, została wprowadzona we wrześniu i wzbudziła entuzjazm kobiet. Saudyjka Dima Al Amudi mówiła wtedy Polskiemu Radiu, że samo ograniczanie zakazu nie oznacza równouprawnienia. Obawiała się, że samochód będzie można prowadzić tylko pod opieką mężczyzny. Saudyjski Główny Urząd Ruchu zapewnił jednak, że zasady obowiązujące na drogach kobiety i mężczyzn będą takie same. Nie będzie też specjalnych tablic rejestracyjnych dla pań. Jednak te, które spowodują wypadek, będą odpowiadać przed służbami, w których będą zatrudnione tylko kobiety. Saudyjki będą mogły prowadzić pojazdy od połowy przyszłego roku. Natychmiast po decyzji o zmianie prawa rozpoczęły się w mediach kampanie firm reklamujących auta zaprojektowane z myślą o kobietach.
Arabia Saudyjska była jedynym krajem na świecie, w którym kobiety nie mogły prowadzić samochodów. Nadal funkcjonuje tam prawo, według którego zgoda ojca, brata czy męża jest potrzebna, by kobieta mogła podróżować, studiować albo pójść do pracy.

/IAR/Anna Dudzińska, Dubaj/em/kano

COMMENTS