12.9 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Sasin: przyszłoroczny budżet zakłada dalsze zmniejszenie deficytu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin powiedział, że przyszłoroczny budżet, proponowany przez rząd, zakłada dalsze zmniejszenie deficytu.

Wczoraj, na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu rząd przyjął projekt i skierował go do dalszych prac. Jacek Sasin, który był gościem radiowej Jedynki, podkreślał, że systematyczne zmniejszanie deficytu odbywa się przy jednoczesnej realizacji szeregu programów prospołecznych, jak 500+, bezpłatne leki dla seniorów, czy wyprawka 300+.

Od początku rządów PiS deficyt jest coraz mniejszy – powiedział polityk. W przyszłym roku ma wynieść 28,5 mld i będzie rekordowo niski w stosunku do PKB – dodał Jacek Sasin.
Gość Polskiego Radia zwrócił uwagę, że wstępny projekt budżetu na przyszły rok przewiduje wzrost płac w sferze budżetowej o 2,3 procent. Zastrzegł, że podwyżki nie będą równe dla wszystkich grup zawodowych. Jako najbardziej potrzebujące wskazał administracje terenową, urzędy wojewódzkie i niektóre inspekcje państwowe.

 


 

Jacek Sasin powiedział, że wzrost gospodarczy na poziomie 3,8%, przewidywany na przyszły rok, wynika z sytuacji na światowych rynkach finansowych, spodziewanych cen surowców i niezależnych od Polski czynników ekonomicznych.

Wczoraj rząd przyjął wstępny projekt ustawy budżetowej na 2019 rok. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaznaczył, że prognozy, zakładające nieco niższy wzrost od tegorocznego nie oznaczają spowolnienia gospodarki.

Polityk powiedział, że rząd stara się ostrożnie przewidywać wzrost gospodarczy. „Nawet w tej chwili mamy prognozy, które wskazują, że wzrost w przyszłym roku może być na poziomie 4,5 procent, zatem trudno mówić o jakimś spowolnieniu” – mówił Jacek Sasin.

Dochody budżetu państwa mają wynieść 386 miliardów 900 milionów złotych, a wydatki 415 miliardów 400 milionów złotych. To oznacza, że deficyt budżetu państwa nie będzie mógł przekroczyć poziomu 28 miliardów 500 milionów złotych.

W komunikacie poinformowano, że w przyszłorocznym budżecie przewidziano środki między innymi na kontynuację finansowania programu „Rodzina 500 plus” oraz realizację programu „Dobry start” w ramach którego rodzice dostaną 300 złotych wyprawki na dziecko w wieku szkolnym.

 

IAR/radiowaJedynka/wcześ/sp/zr

IAR/Program 1/sp/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520