HomePOLSKA

Wyrok w sprawie Amber Gold: Marcin i Katarzyna P. winni

Wyrok w sprawie Amber Gold: Marcin i Katarzyna P. winni

Marcin i Katarzyna P. zostali uznani za winnych oszustwa i prowadzenia piramidy finansowej. Szczegóły wyroku, w tym wymiar kary dla dwójki oskarżonych o przestępstwa na ponad 850 mln zł sędzia Lidia Jedynak zaczęła odczytywać w poniedziałek 20 maja 2019 r. rano. Prokuratura chce ukarania pary twórców Amber Gold 25 latami więzienia, a obrona chce ich uniewinnienia.

W poniedziałek 20 maja o godzinie 10. sędzia Lidia Jedynak zaczęła odczytywać wyrok w sprawie głośnej gdańskiej piramidy finansowej Amer Gold. Za winnych przestępstw uznała Marcina i Katarzynę P. Nim powiedziała o wyroku dla nich zaczęła jednak wymieniać czyny, o które zostali oskarżeni. Samo czytanie orzeczenia może potrwać wiele dni. Uznała za winnych, ale czytając kolejne zarzuty nie powiedziała jeszcze na jakie kary skazała Marcina i Katarzynę P. sędzia Lidia Jedynak z Sądu Okręgowego w Gdańsku.

 

Łączna kwota oszustw, za które państwu P. grozi teraz do 25 lat więzienia, miała, według łódzkich prokuratorów, sięgać nawet 851 mln zł. Jak pisaliśmy wcześniej, w najlepszym razie, łącznie w poczet roszczeń poszkodowanych przez piramidę finansową uda się zgromadzić niemal 100 mln zł, czyli ok. 1/6 pieniędzy potrzebnych do wyrównania ich strat. 19 tysięcy pokrzywdzonych czeka od sierpnia 2012 roku.

 

Jak dotąd w kwietniu 2018 roku kwotą 4,4 mln zł syndyk spłacił tylko 20 klientów parabanku. To zapobiegliwe osoby, które roszczenia wobec kruszcowego kolosa na glinianych nogach zabezpieczyły hipotekami na nieruchomościach jeszcze przed ogłoszeniem jego upadłości.

 

 

wie aipCOMMENTS