HomeKultura

Rozstrzygnięto konkurs na muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

Rozstrzygnięto konkurs na muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

Rozstrzygnięto konkurs na Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej – poinformowało ministerstwo kultury w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej. Muzeum ma być otwarte w domu rodzinnym żony rotmistrza Witolda Pileckiego – Marii z Ostrowskich, która mieszkała w nim wraz z dziećmi w latach 1941-1949. 

Wyniki konkursu zostały ogłoszone z udziałem wiceminister kultury Magdaleny Gawin w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami w Warszawie. Magdalena Gawin powiedziała, że jednym z ważniejszych elementów wystawy jest pokazanie postaci rotmistrza Witolda Pileckiego w rodzinnym domu jego żony. “Miejsce Ostrów Mazowiecka była świadkiem najtrudniejszych wydarzeń podczas II wojny światowej. Miasto graniczne między ZSRR a III Rzeszą skupia jak w soczewce wojenną i powojenną historię Polski” – powiedziała wiceminister.
W konkursie wybrano wspólny projekt pracowni Koza Nostra Studio i BDR Architekci. Paweł Dadok z pracowni BDR Architekci powiedział, że praca przy nim była dużym wyzwaniem, bo należało jednocześnie opowiedzieć “radosne i trudne historie w jednym niewielkim budynku mieszkalnym, bowiem każde z pomieszczeń stanowiło inną scenę z życia rodziny Pileckich. Radosne życie na parterze i w ogrodzie, traumatyczne wydarzenia wojny w piwnicy i na strychu”.
Zadaniem Muzeum ma być także prezentacja historii Ostrowi Mazowieckiej i jej regionu oraz integrowanie społeczności lokalnej wokół wspólnych wartości historycznych. Muzeum – Dom Rodziny Pileckich będzie realizować swoją misję poprzez prowadzenie wystawy stałej, gromadzenie zbiorów i ich naukowe opracowanie, organizację wystaw i wydarzeń kulturalnych. Kolejnym elementem działalności ma być także działalność edukacyjna, popularyzatorska i wydawnicza z zakresu historii.
Zwycięski projekt został wyróżniony przez sąd konkursowy, w skład którego weszli między innymi Andrzej Pilecki – syn Rotmistrza,
Magdalena Gawin – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków; Jerzy Bauer – Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka; Maciej Miłobędzki – architekt SARP; Andrzej Pilecki – syn Rotmistrza; Jan Ołdakowski – Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/mkidn.gov.pl/mile/dw

COMMENTS