HomeKultura

Rosja: Polski film z nagrodą na festiwalu “Kino bez barier”

Rosja: Polski film z nagrodą na festiwalu “Kino bez barier”

W Moskwie zakończył się X Międzynarodowy Festiwal Filmowy “Kino bez barier”. Nagrodę dla najlepszego reżysera jurorzy przyznali Polce – Aleksandrze Mazoń z obraz “Lato”. W konkursie wzięło udział 50 filmów wybranych spośród 900 produkcji nadesłanych z 56 krajów.

Na festiwalu zaprezentowano dwa obrazy z Polski: “Ondynę” Tomasz Śliwińskiego i “Lato” Aleksandry Mazoń. Ten drugi film został uhonorowany nagrodą za najlepszą reżyserię. “Lato” opowiada o 30-letniej Katarzynie, która – choć ma wybitne zdolności artystyczne – zamiast kariery wybiera pracę z przedszkolakami. Jej decyzji nie akceptuje matka. Konflikt matki i córki, a zarazem dramat obu bohaterek pogłębia fakt, że dziewczyna jest śmiertelnie chora.

Jury festiwalu za najlepszy film pełnometrażowy uznało produkcję Serba Rasko Miljkowicza “Polowanie na Wiedźmy”, a w kategorii film krótkometrażowy doceniło obraz “Brokuły” francuskiego reżysera Eliotta Fettweis. Nagrodę w kategorii dokument przyznano szwajcarskiej produkcji “Podróż. Historia miłości” Fanny Brauning.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Maciej Jastrzębski/Moskwa/w hm

COMMENTS