HomePILNE

Rosja: Coraz więcej środowisk protestuje przeciwko represjom

Rosja: Coraz więcej środowisk protestuje przeciwko represjom

W Rosji coraz więcej środowisk protestuje przeciwko represjom wobec opozycji. Artyści, dziennikarze i duchowni domagają się, aby funkcjonariusze organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości przestali nadużywać władzy. Pretekstem do wspólnej akcji stało się ogłoszenie wyroku 3 i pół roku pozbawienia wolności wobec aktora Pawła Ustinowa, którego Gwardia Narodowa oskarżyła o czynną napaść na funkcjonariusza.

Listy do Prokuratury Generalnej z apelem o ponowne zbadanie sprawy i złagodzenie lub anulowanie wyroku napisali między innymi szefowie niezależnych mediów – Radia Echo Moskwy, telewizji Deszcz i Nowej Gaziety. Wcześniej 40-tu duchownych prawosławnych opublikowało wezwanie do ponownego rozpatrzenia sprawy Pawła Ustinowa. Jednocześnie odnosząc się do podobnych wyroków, które zapadły w ostatnich tygodniach duchowni napisali, że „orzeczenia sądów przypominają zastraszanie obywateli”. Radio Echo Moskwy przypomina, że w sprawie Pawła Ustinowa sąd oparł się na fałszywych zeznaniach świadków oraz pokrzywdzonego, odmawiając obejrzenia materiału wideo, który wyraźnie wskazuje, iż oskarżony nie napadł na funkcjonariusza Gwardii Narodowej, ale było odwrotnie.

W sierpniu i wrześniu moskiewskie sądy skazały kilkanaście osób za napaść na przedstawicieli organów ścigania. Ma to związek z trwającymi od trzech miesięcy akcjami protestacyjnymi organizowanymi przez opozycję.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/wk

COMMENTS