HomeKultura

Gliński: Propozycja ustanowienia artysty zawodowego ma poprawić warunki bytowe tego środowiska

Gliński: Propozycja ustanowienia artysty zawodowego ma poprawić warunki bytowe tego środowiska

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński mówi, że propozycja ustanowienia artysty zawodowego ma poprawić warunki bytowe tego środowiska. W programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości napisano, że w resorcie przygotowano projekt ustawy o artyście zawodowym, który pozwala precyzyjnie wyodrębnić tę grupę zawodową.

Wicepremier Piotr Gliński mówił w radiowej Trójce, że ta weryfikacja jest potrzebna dlatego, że w Polsce 65 tysięcy ludzi uprawia zawód artystyczny, ale tylko 10 procent z nich ma godne dochody.

“To jest niecywilizowana sytuacja, nie do przyjęcia” – komentował polityk PiS. Reszta artystów nie ma stałego zatrudnienia, słabo zarabia, często też jest nieubezpieczona. Dlatego w ramach ustawy ma powstać Fundusz Ubezpieczeń Emerytalnych dla artystów. Ma on mieć dodatkowe zasilanie finansowe z “pewnych środków zewnętrznych”. “My wiemy z jakiego źródła można to uzyskać” – zapewnił wicepremier.

Piotr Gliński mówił, że właśnie dlatego potrzebne będzie zweryfikowanie kto jest artystą, a kto nie. Zapewniał, że nie będzie to weryfikacja polityczna. Jak mówił Piotr Gliński, tę ideę zaproponowało same środowisko artystów.

Projekt Ministerstwa Kultury zakłada też powołanie Polskiej Izby Artystów i stworzenie Karty Artysty Zawodowego, która ma wprowadzać udogodnienia dla tej grupy społecznej.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Trójka/to/wk

COMMENTS