Rolka sztokholmska czyli 15-metrowy fryz ukazujący wjazd do Krakowa orszaku ślubnego króla Zygmunta III Wazy do zobaczenia na Zamku Królewskim w Warszawie

Rolka sztokholmska czyli 15-metrowy fryz ukazujący wjazd do Krakowa orszaku ślubnego króla Zygmunta III Wazy do zobaczenia na Zamku Królewskim w Warszawie

Rolka sztokholmska, elementy uzbrojenia i stroje z epoki Wazów trafiły na nową wystawę na Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycja od dziś jest dostępna dla zwiedzających.

Rolka sztokholmska to ponad 15-metrowy fryz ukazujący wjazd do Krakowa orszaku ślubnego króla Zygmunta III Wazy i arcyksiężniczki Konstancji Austriaczki 4 grudnia 1605 roku. Dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski podkreśla, że to unikatowy dokument kultury epoki wazowskiej. “Możemy obejrzeć, co się wydarzyło 400 lat temu, ale także poznać atmosferę tego okresu” – mówi. Jak dodaje, Rolka pokazuje szczegóły stroju, uzbrojenia, ale także przybliża zachowanie władców, ich decyzje polityczne i splendor dworu.

Kuratorka wystawy Marta Zdańkowska zaznacza, że Rolka sztokholmska ostatni raz była pokazywana na Zamku w 2002 roku. Jak dodaje, ze względów konserwatorskich nie będzie dostępna dla zwiedzających przez następne 15 lat.

Marta Zdańkowska mówi, że wystawę wzbogacają elementy, które mają przybliżyć atmosferę wydarzenia ukazanego na Rolce sztokholmskiej. To wypożyczone z Muzeum Wojska Polskiego rapiery, halabardy, muszkiety, szyszak husarski oraz XVII-wieczna kolczuga – nowy nabytek w zamkowej kolekcji. Ponadto ekspozycję uświetnia ścieżka dźwiękowa, przygotowana przez Polskie Radio z okrzykami tłumu, wiwatami poddanych i Hejnałem Mariackim.

Do Zamku Królewskiego w Warszawie Rolka sztokholmska trafiła w 1974 roku jako dar ówczesnego premiera Szwecji Olofa Palmego. Wcześniej znajdowała się w zbiorach muzealnych w Sztokholmie, gdzie prawdopodobnie trafiła jako zdobycz wojenna po potopie szwedzkim.

Ekspozycję “Król się żeni. Rolka sztokholmska – skarb Zamku Królewskiego w Warszawie” będzie można oglądać do 10 marca. Jej patronem medialnym jest Polskie Radio.
Wystawa jest częścią “Roku Wazowskiego” w związku z 400. rocznicą ukończenia budowy Zamku Królewskiego i sprowadzeniem do niego dworu królewskiego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agata Woźniak/Rita/to/COMMENTS

WORDPRESS: 0