26.1 C
Chicago
poniedziałek, 20 maja, 2024

Rakiety znów latają pomiędzy Izraelem a Palestyną. Zginęło 230 Palestyńczyków, w tym 65 dzieci, a ponad 1700 osób zostało rannych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy w kierunku Izraela ustał w ciągu nocy ze środy na czwartek i rozpoczął się ponownie przed południem czasu polskiego. Izrael wznowił naloty w Strefie Gazy po świcie; według źródeł wojskowych zniszczono m.in. centrum dowodzenia Hamasu i podziemne wyrzutnie rakiet.

Siły Obronne Izraela twierdzą, że zniszczyły kilka celów Hamasu w Strefie Gazy, w tym tunel podziemny znajdujący się w pobliżu miasta Bejt Hanun w północnej części Strefy Gazy oraz dwie podziemne wyrzutnie w Dżabaliji na północ od miasta Gaza, które miały być używane do wystrzeliwania rakiet w kierunku Tel Awiwu na początku tego tygodnia.

 

Ponadto wojsko podało, że izraelskie myśliwce zniszczyły centrum dowodzenia Hamasu, z którego organizacja kierowała walką od 10 maja, kiedy na nowo rozgorzał konflikt.

 

Po prawie ośmiogodzinnej przerwie w miejscowościach w pobliżu terytorium palestyńskiego rozległy się rano syreny, ostrzegające przed atakiem rakietowym. Po południu czasu polskiego syreny informowały o niebezpieczeństwie również mieszkańców oddalonego o 13 km od Strefy Gazy Aszkelonu i beduińskich osad na pustyni Negew.

 

Zapytany w izraelskim radiu publicznym Kan, czy w piątek rozpocznie się zawieszenie broni – co miało być możliwe zgodnie z czwartkową wypowiedzią wysokiego rangą przedstawiciela Hamasu dla libańskiej telewizji al-Majadin – minister wywiadu Eli Kohen zaprzeczył. „Zdecydowanie widzimy znaczącą presję międzynarodową, jednak zakończymy operację, gdy uznamy, że osiągnęliśmy nasze cele” – powiedział.

 

Od czasu rozpoczęcia walk w bombardowaniach z powietrza zginęło 230 Palestyńczyków, w tym 65 dzieci, a ponad 1700 osób zostało rannych, co pogorszyły i tak już tragiczną sytuację humanitarną w Strefie Gazy.

 

Tysiące ludzi demonstrowały na przełomie tygodnia solidarność z Palestyńczykami w miastach europejskich: Londynie, Madrycie, Berlinie czy Atenach, jak również w Dosze w Katarze, Bagdadzie i Kuwejcie.

 

Wojsko izraelskie utrzymuje, że co najmniej 160 osób zabitych było członkami grup terrorystycznych, głównie Hamasu i Islamskiego Dżihadu.

 

Z kolei władze izraelskie oszacowały liczbę ofiar śmiertelnych po swojej stronie na 12.

 

Joanna Baczała (PAP)

 

Niemcy/ Minister: Nie będziemy tolerować ataków na Żydów, synagogi, instytucje żydowskie

Politycy wszystkich partii demokratycznych wystąpią w czwartek wieczorem w Berlinie na proizraelskim i skierowanym przeciw antysemityzmowi wiecu solidarności. Minister sprawiedliwości Christine Lambrecht mówi: „Ci, którzy atakują Żydów, atakują nas wszystkich”.

Sojusz organizacji żydowskich i nieżydowskich wzywa w czwartek wieczorem do wiecu solidarności na rzecz Izraela i przeciwko antysemityzmowi przy Bramie Brandenburskiej w Berlinie.

 

Wśród prelegentów mają być wicekanclerz Olaf Scholz, federalna minister sprawiedliwości Christine Lambrecht, sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak, ambasador Izraela Jeremy Issacharoff, lider frakcji Lewicy w Bundestagu Dietmar Bartsch, Cem Özdemir z Zielonych i polityk FDP Benjamin Strasser.

 

Lambrecht powiedziała portalowi RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND): „Ci, którzy atakują Żydów, atakują nas wszystkich. Nie będziemy tolerować ataków na Żydów, synagogi i instytucje żydowskie. Odnosząc się do dyskusji o muzułmańskim antysemityzmie, powiedziała: „Nie chcę rozróżniać antysemityzmu na prawicowy, muzułmański czy inny. Musimy to wyjaśnić: na antysemityzm nie ma miejsca w tym kraju, bez względu na to, skąd pochodzi”. Zapowiedziała, że jeszcze przed końcem tej kadencji zamierza przeprowadzić przez Bundestag ustawę o nowym przestępstwie „podżegania do zniewagi”.

 

„Istnieją różne formy antysemityzmu, a każda z nich musi być zwalczana w równym stopniu” – powiedział polityk Zielonych Cem Özdemir w rozmowie z RND. Wezwał do twardszego podejścia do tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który niedawno oskarżył Izrael m.in. o „terroryzm” wobec Palestyńczyków i powiedział, że jest to „w naturze” Izraelczyków.

 

„Następny rząd federalny, jeśli znajdą się w nim Zieloni, natychmiast zakończy przytulanie się do Erdogana. Masowe antysemickie i antyizraelskie podburzanie przez Erdogana musi mieć konsekwencje. Obecny rząd, a także kraje związkowe muszą wstrzymać kontrakty państwowe”.

 

W miniony weekend demonstracje propalestyńskie w Berlinie, Frankfurcie, Fryburgu, Mannheim i Stuttgarcie doprowadziły między innymi do zamieszek i okazywania otwartej nienawiści do Żydów. Antysemickie hasła wywołały oburzenie.

 

Komisarz ds. antysemityzmu miasta Berlina Samuel Salzborn powiedział, że ma miejsce „niewyobrażalna radykalizacja antysemicka”.

 

„Widzimy gwałtowne zamieszki (…) przed synagogami, płonące flagi izraelskie i jawnie antysemickie hasła skandowane w odrażający sposób na marszach protestacyjnych. To przerażające, jak stanowczo Żydzi w Niemczech są obarczani odpowiedzialnością za działania rządu izraelskiego, w które są całkowicie niezaangażowani. Solidarność z Palestyńczykami czy krytyka rządu izraelskiego nie jest usprawiedliwieniem dla przemocy” – mówił w wywiadzie dla dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein.

 

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

 

bml/ tebe/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520