HomeMazowieckie

Rafał Trzaskowski zarzuca rządowi zaniżanie liczby zgonów na COVID-19 w Warszawie. Błyskawiczna odpowiedź ministerstwa

Rafał Trzaskowski zarzuca rządowi zaniżanie liczby zgonów na COVID-19 w Warszawie. Błyskawiczna odpowiedź ministerstwa

W środę, 8 kwietnia, prezydent Warszawy na antenie TVN24 zwrócił uwagę na rozbieżność między liczbą zgonów na koronawirusa podawaną przez rząd, a statystykami, które on sam sprawdził. Według resortu zdrowia COVID-19 zabił 8 osób, natomiast Rafał Trzaskowski ujawnił, że w stolicy są 32 ofiary. Na wypowiedź prezydenta natychmiast zareagowało Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny. 

 

Prezydent Warszawy na antenie TVN24 został zapytany o liczbę przypadków zakażeń koronawirusem w Warszawie oraz statystyki dotyczące zgonów. W odpowiedzi Rafał Trzaskowski stwierdził, że są ”dosyć poważne rozbieżności” między liczbami ofiar śmiertelnych z powodu COVID-19, które podaje Ministerstwo Zdrowia, a tymi, którymi dysponuje miasto.

 

– Są dosyć poważne rozbieżności, które sygnalizowałem rządowi już dwa tygodnie temu. Pisałem o tym do wojewody mazowieckiego i do głównego inspektora sanitarnego. Na wczoraj [7 kwietnia – przyp. red.] rząd informował o 8 przypadkach śmiertelnych w Warszawie. Natomiast akty zgonów, do których mam wgląd, pokazują, że ofiar jest 32 na dzień wczorajszy – powiedział Trzaskowski.

 

Do słów prezydenta Warszawy natychmiast odniósł się resort zdrowia. – Ministerstwo Zdrowia bazuje na informacjach o liczbie zgonów przekazywanych bezpośrednio przez szpitale do stacji sanitarno-epidemiologicznych. Podajemy wiec dokładnie takie statystyki jakie raportują szpitale – czytamy na Twitterze.

 

Również Główny Inspektorat Sanitarny zareagował na słowa prezydenta i poinformował, że zgodnie z art 27 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, informacje o zgonach raportowane są właściwemu inspektorowi sanitarnemu zgodnie z miejscem zamieszkania osoby zmarłej, a nie zgonu.

 

O danych dotyczących ofiar koronawirusa decyduje więc miejsce zameldowania, nie zamieszkania. Nawet jeśli chorzy mieszkali w stolicy, zarazili się tam i leżeli w warszawskich szpitalach, ale są zameldowani w innych miastach, informacja o ich śmierci trafi inspektora sanitarnego spoza stolicy.

 

Przykład sposobu informowania o zgonach na podstawie raportu mazowieckiego Sanepidu z 8 kwietnia, kiedy raportowano o 12 zmarłych osobach na terenie województwa: Na podstawie dokumentacji i nadesłanych meldunków z województwa odnotowano 12 kolejnych zgonów na terenie województwa mazowieckiego: powiat białobrzeski kobieta (l.64), hospitalizowana w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. powiat legionowski: mężczyzna (l.88), hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca. kobieta (l.89), hospitalizowana w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca. powiat piaseczyński: mężczyzna (l.74), hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca. powiat radomski: kobieta (l.93), hospitalizowana w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, choroba współistniejąca. mężczyzna (l.76), hospitalizowany w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, choroba współistniejąca. kobieta (l.73), hospitalizowana w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, choroba współistniejąca. kobieta (l.83), hospitalizowana w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, choroba współistniejąca. mężczyzna (l.65), hospitalizowany w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, choroba współistniejąca. powiat m.st. Warszawa: mężczyzna (l.78), hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca. mężczyzna (l.81), hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca. powiat wyszkowski: mężczyzna (l.64), hospitalizowany w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, choroba współistniejąca.

 

Martyna Konieczek aip

COMMENTS