Radosne świętowanie…?! Wielu zszokowanych planami władz Gdańska na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Radosne świętowanie…?! Wielu zszokowanych planami władz Gdańska na 80. rocznicę wybuchu II  wojny światowej

Wicepremier Jacek Sasin mówił w TVP Info, że jest zszokowany planowanym przez władze Gdańska sposobem upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Wczoraj na stronie internetowej miasta pojawiła się informacja, że 1 września odbędą się: “radosny pochód, koncert i tańce oraz wspólne świętowanie”.

W ocenie wicepremiera Jacka Sasina, takie działanie to relatywizowanie historii, “próba zamazania tego, co się 1-go września wydarzyło i próba takiego bardzo niewyraźnego mówienia, kto zawinił – kto był katem, a kto ofiarą”. “Bardzo niedobrze, że tak się dzieje” – powiedział Jacek Sasin. Zaapelował do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, żeby “zeszła z tej zgubnej drogi gloryfikowania Niemiec, przeszłości Wolnego Miasta Gdańska”, bo to nie służy Polsce.
Wicepremier Jacek Sasin ocenił, że zaproponowany przez władze Gdańska sposób upamiętnienia rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej jest niestosowny. “Tańczenie na grobach ofiar to chyba nie jest coś, co byśmy pochwalali” – mówił wicepremier. “Uważam, że to naprawdę jest bardzo niesmaczne, a może nawet więcej niż niesmaczne – niegodne – jeśli ważna postać publiczna w Polsce – prezydent Gdańska – dużego miasta – takie postawy promuje i do nich zachęca” – podkreślił Jacek Sasin.
Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości wystosowali do prezydent miasta interpelację w sprawie organizowanych przez ratusz obchodów 1 września. Radni pytają prezydent Aleksandrę Dulkiewicz, kto z miejskich władz organizuje obchody i zamierza w nich uczestniczyć, a także o to czy ratusz finansuje je w takiej formie.
Prezydent Gdańska mówiła na konferencji prasowej, że oskarżenia o naruszanie godności ofiar drugiej wojny światowej, “są absurdalne i nieprawdziwe”. Zmieniono wpis na stronie internetowej miasta dotyczący obchodów, teraz jest tam określenie “wspólne przeżywanie rocznicy”.
Prezydent Andrzej Duda organizuje obchody rocznicowe w Warszawie. Do stolicy przyjedzie między innymi prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Info & wcześ./jl/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0