Przedpremierowy pokaz filmu „Ułaskawienie”. Obraz opowiada historię rodziców Żołnierza Wyklętego zamordowanego przez komunistycznych oprawców

Przedpremierowy pokaz filmu „Ułaskawienie”. Obraz opowiada historię rodziców Żołnierza Wyklętego zamordowanego przez komunistycznych oprawców

W warszawskim kinie Elektronik odbyła się prapremiera filmu „Ułaskawienie” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Obraz opowiada historię rodziców Żołnierza Wyklętego zamordowanego przez komunistycznych oprawców.

Jego reżyser powiedział Polskiemu Radiu, że opowiedziana historia oparta jest na autentycznych zdarzeniach i wiąże się z losami jego dziadków i wuja. Akcja filmu rozgrywa się w 1946. Starsze małżeństwo Hanna i Jakub, przemierzają długa drogę, by pochować swojego syna, a jego ciało ustrzec przed kolejną profanacją UB.

Jan Jakub Kolski powiedział, że Żołnierzy Wyklętych odbiera przez pryzmat historii swojego wuja, który po czterech latach walki w Armii Krajowej, w listopadzie 1945 roku, ujawnił się i poszedł na studia prawnicze i ekonomiczne. „Wydawało mu się, że ta nowa Polska ma dla niego jakąś ofertę, ale nie miała, więc wrócił do lasu i postanowił walczyć o lepsza Polskę” – wyjaśnił Jan Jakub Kolski.
Na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2018 obraz zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz, nagrodę za główną rolę kobiecą – dla Grażyny Błęckiej-Kolskiej oraz za najlepsze kostiumy. Pokaz zorganizował Instytut Pileckiego w ramach cyklu „Obrazy Historii”. Film na ekrany kin trafi pod koniec lutego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Jędrzejczyk/mtCOMMENTS

WORDPRESS: 0