HomeŚwiat

Prezydent Włoch: EU musi przystąpić do walki z koronawirusem zanim będzie za późno. Dziś we Włoszech zmarło 919 zarażonych

Prezydent Włoch: EU musi przystąpić do walki z koronawirusem zanim będzie za późno. Dziś we Włoszech zmarło 919 zarażonych

Prezydent Włoch wezwał Unię Europejską do podjęcia zdecydowanych działań w walce z koronawirusem. Sergio Mattarella wyraził nadzieję, że Wspólnota zda sobie sprawę z zagrożenia jakim pandemia jest dla Europy, zanim będzie za późno.

Prezydent Sergio Mattarella wygłosił przemówienie do narodu. Ubolewał, że wczoraj, mimo powagi sytuacji, przywódcy państw unijnych nie zdołali się porozumieć w sprawie pomocy dla tych krajów członkowskich, których gospodarki są najbardziej narażone na skutki pandemii. „Niezbędne są nowe wspólne inicjatywy, które zastąpią przestarzałe mechanizmy, niezdolne stawić czoła dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazła się Europa”.

Kraje południowej Europy, Włochy, Francja i Hiszpania domagają się emisji nowego rodzaju obligacji gwarantowanych przez Unię Europejską, na co nie chcą się zgodzić przywódcy innych państw strefy euro. Prezydent Sergio Mattarella powiedział, że solidarność i jedność Unii Europejskiej leży w interesie wszystkich.

*

We Włoszech w ciągu doby z powodu koronawirusa zmarło 919 osób. Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w tym kraju wzrosła do 9134.

W sumie na świecie z powodu koronawirusa zmarło około 26 tysięcy osób. Łącznie zarejestrowano ponad 550 tysięcy zakażeń.

 


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Reuters/w wk
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Kowalczuk/w wk

COMMENTS